Literarni Val
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Avtorska poezija, proza in ostala avtorska besedila
 
KazaloKazalo  Latest imagesLatest images  Registriraj seRegistriraj se  Prijava  Založba Literarni valZaložba Literarni val  
Latest topics
» Predstavitev moje prve pesniške zbirke v Ruskem jeziku
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby Bojana Mihalič Tor 16 Apr 2024 - 0:39

» SVET PO TVOJI PODOBI
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby Bojana Mihalič Tor 16 Apr 2024 - 0:29

» BOG JE
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby marko vitas Sre 20 Mar 2024 - 18:47

» KRALJ PODGAN
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby marko vitas Čet 11 Jan 2024 - 11:05

» What is our purpose?
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby Aljaž Čuden Tor 9 Jan 2024 - 14:02

» SOJENICE
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby marko vitas Tor 2 Jan 2024 - 18:30

» BORDERLINE
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:18

» A PERFECT DRUG
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:15

» TEAR IN HEART
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:13

» Желанная весна, Наталия Жизневская, (Željena pomlad)
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Ned 11 Jun 2023 - 18:44

» O sanjah..
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby Mirjana Gabrovec Pon 15 Maj 2023 - 18:01

» Povabilo na kavo
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby marko vitas Ned 30 Apr 2023 - 18:43

» MOSAIC HEART
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby Aljaž Čuden Ned 30 Apr 2023 - 13:40

» HAVE YOU?
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby Aljaž Čuden Ned 30 Apr 2023 - 13:37

» POLJE
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby marko vitas Pet 31 Mar 2023 - 21:22

» Зима-проказница, Наталия Жизневская, (Zima je nagajiva)
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby Kristina Anastasija V. B. Sob 24 Dec 2022 - 18:10

» ODSEV MESEČINE
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby marko vitas Pet 2 Sep 2022 - 18:58

» Карие глаза, Наталия Жизневская, (RJAVE OČI)
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:29

» Я спросила у неба, Наталия Жизневская, (VPRAŠALA SEM NEBО)
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:23

» Грусть осенняя, Наталия Жизневская, (JESENSKA ŽALOST)
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:16

» Один шаг до весны, Наталия Жизневская, (En korak do pomladi)
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:05

» TUKAJ IN ZDAJ...
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby Kristina Anastasija V. B. Ned 24 Jul 2022 - 14:56

» Dejanu
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Pet 22 Jul 2022 - 16:11

» Ples kurtizan
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Pet 22 Jul 2022 - 15:44

» Фотография отца, Наталия Жизневская, (Fotografija očeta)
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 13 Jun 2022 - 18:16

» Букет из слов, Наталия Жизневская, (Šopek iz besed)
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Emptyby Kristina Anastasija V. B. Ned 15 Maj 2022 - 18:51


 

 Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe

Go down 
AvtorSporočilo
Knjižni molj

Knjižni molj


Male
Število prispevkov : 159
Starost : 64
Kraj : administracija
Datum registracije : 08/04/2010

Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe   Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe EmptyTor 5 Nov 2013 - 14:11

Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe Teckon

Avtor: Adi Smolar
Ilustracije: Polona Kosec
Založnik: Literarni val


ZA NIČ SE NE DOBI NIČ (iz knjige Zgode in prigode Tečka Sitnobe)

»Ciiin, ciiiiiin!« je pozvonilo.
»Le kdo zvoni?« je pomislil Tečko, urno stekel k vratom in jih odprl.
Pred vrati je stal visok, urejen možakar. V rokah je držal veliko torbo.
»Dober dan želim,« je prijazno pozdravil, »sem predstavnik knjižne založbe in za vas imam zanimivo ponudbo ...!«
»O, a zanimivo ponudbo imate zame?« se je razveselil Tečko, »potem pa kar naprej!«
»Ja, hvala lepa!« je bil prijetno presenečen gospod, »no, hm, hja, bom pa vstopil!«
»Izvolite, sedite! Vam lahko s čim postrežem?« je bil vljuden Tečko.
»Vi ste pa res prijazni, hm, hja, kakšen sokec bi pa popil, če vam ni odveč ...«
»Ni problema, samo trenutek, prosim!« je Tečko stekel v kuhinjo in se vrnil s kozarcem soka. »Izvolite! Dejali ste, da imate nekaj zame! Kaj mi boste dali?« je prijazno vprašal.
Gospod je izpil nekaj požirkov, odložil kozarec na mizo in odprl veliko torbo, ki je bila videti zelo težka.
»Torej, mladi gospod, če vam lahko ukradem nekaj trenutkov časa, bi vam ...«
»KAAAJ!« je zavpil Tečko in skočil pokonci, »TEGA VAM PA NE DOVOLIM!«
»Oprostite, gospod, č-č-česa ne dovolite ...« je zmedeno zajecljal obiskovalec.
»NE DOVOLIM, DA BI MI KAJ UKRADLI!«
»Saj vam ne bom nič ukradel!« se je branil gospod.
»Kako da ne? Ravnokar ste dejali, da mi želite ukrasti nekaj trenutkov časa! Tega ne dovolim! Kradli mi ne boste, ne in še enkrat ne!« je bil odločen Tečko.
»Joj, kaže, da se nisva razumela!« si je oddahnil možakar, »no, torej, prosil bi le, da mi poklonite nekaj trenutkov svoje pozornosti ...«
»Želite, da vam poklonim nekaj trenutkov pozornosti?« se je počohljal za ušesom Tečko in po kratkem premisleku prikimal: »Prav! Trenutkov pozornosti imam kar precej in vam jih lahko nekaj podarim. Koliko poklonjenih trenutkov pa bi želeli, prosim lepo, upam, da ne preveč?«
Možakar se je nelagodno presedel in hitel pojasnjevati:
»Ne bom vas dolgo zadrževal, samo minutko, dve, če ste mi pripravljeni prisluhniti, prosim ...« Začel je jemati iz torbe lepe, debele, v usnje vezane knjige. »Torej, tukaj, vidite, imam najnovejšo zbirko romanov, ki smo jih izdali pred kratkim, in vas sprašujem, če bi jih morda želeli imeti ...« jih je ponudil Tečku. Tečko je knjige vzel v roke in presenečeno kimal:
»Ja, tega pa res nisem pričakoval, a knjige ste mi prinesli, res lepo ... Ja, kaj naj vam rečem? Hvala lepa, jih bom pač vzel!«
Gospod se je zadovoljno smehljal:
»Veseli me, da so vam všeč, kot kaže, ste velik ljubitelj književnosti. Zdaj pa urediva samo še formalnosti okrog plačila ...«
»Ja, ja,« je ponosno kimal Tečko, »sem zelo velik ljubitelj književnosti pa tudi velik ljubitelj živahnosti, nagajivosti in predvsem tort. Imate morda zame v svoji torbi tudi kakšno tortico?«
»Ha ha ha, tortic pa na žalost nimam,« se je smejal možakar in nadaljeval, »za te knjige vam lahko ponudim nekaj ugodnosti! Plačilni pogoji so taki, da se lahko dogovoriva za plačilo z mesečnimi položnicami ali pa, če želite, vse urediva z enkratnim gotovinskim plačilom ...«
»Ah, veste kaj, saj ni treba! Ker ste tako prijazni, bom vaše knjige vzel kar zastonj!« ga je prijazno prekinil Tečko.
»Ha ha, gospod se šalijo, kajne,« se je v zadregi smehljal obiskovalec. »No, vseeno naj povem, da knjige niso zastonj! Kam bi pa prišli, če bi bile knjige zastonj?!«
»Ja, tega pa res ne vem! Kam bi prišli, če bi bile knjige zastonj?« je bil radoveden Tečko.
»Daleč že ne, kajne, he, he,« se je v zadregi smehljal možakar.
»Če ne bi prišli daleč, bi morali priti kam čisto blizu!« je sklepal Tečko.
»Hja, khm, niti daleč niti blizu ne bi prišli! Pravzaprav ne bi prišli nikamor! Propadli bi! Bankrotirali!« se je zresnil gospod. »Saj veste, za nič se danes ne dobi nič!«
»Prav imate!« je prikimal Tečko. »Če ste mi vi dali knjige, vam moram tudi jaz nekaj dati!«
»Hja, tako je!« si je oddahnil gospod, »veseli me, da se razumeva, no, torej, kot sem že rekel, plačilni pogoji ...«
»Veste kaj!« ga je navdušeno prekinil Tečko. »Že vem! Mogoče vam bo pa kakšna moja knjiga všeč!« je pokazal na svojo knjižno omaro. »Kar izberite si jih nekaj, saj sem že vse prebral, izberite si, katerokoli!«
»Kako, prosim?« se je začudil možak.
»Kar izvolite, brez strahu, izberite si nekaj mojih knjig!« ga je spodbujal Tečko.
»Veste kaj, hvala lepa za te vaše knjige ...«
»No, no, nikar se mi ne zahvaljujte! Prosim, kar vzemite jih! Tale je dobra, o Indijancih, pa tale o živalih, pa tale knjiga o kuhanju je zelo zabavna, tale ima pa lepe slike, no, izberite si ...« jih je Tečko jemal s police in jih polagal pred zbeganega obiskovalca.
»Kar je preveč, je pa preveč!« se je tedaj razjezil možakar. »Jaz sem mislil, da se šalite, kot vidim, pa mislite s temi svojimi knjigami povsem resno! Če mojih knjig ne mislite kupiti, ne bom več izgubljal časa z vami!« Razburjeno je skočil pokonci, svoje knjige urno pospravil nazaj v torbo ter kar brez pozdrava odvihral iz stanovanja.
»Hm, čuden patron,« je začudeno zamrmral Tečko. Nato pa je pogledal na uro in se lopnil po čelu: »Hu, tiček prebrisani, kako me je okrog prinesel! Prosil je, naj mu podarim samo minutko ali dve časa, zdaj pa vidim, da mi ga je vzel kar dobre pol ure, pa tudi za cel žakelj trenutkov pozornosti mi je odnesel! In še sok je popil! Čakaj, čakaj, te že dobim! Za nič se ne dobi nič, za nekaj boš pa nekaj dal!«
Jezno se je pognal za njim in verjetno ga lovi še danes, če ga ni ujel že včeraj.


Nazadnje urejal/a Knjižni molj Tor 5 Nov 2013 - 14:21; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh Go down
http://www.literarnival.si
 
Adi Smolar - Zgode in prigode Tečka Sitnobe
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1
 Similar topics
-
» Adi Smolar - Pujsa in Andrej Migec 3. del
» Adi Smolar - Pujsa in Andrej Migec 2. del

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Literarni Val :: Avtorske literarne umetnije :: Predstavite izdanih del naših članov-
Pojdi na: