Aleksandra Kocmut, pesnica, pisateljica, pripovedovalka pravljic s Prevalj Petra Lesjak Tušek
Aleksandra Kocmut: "Zgolj lastna knjiga te ne naredi za dobrega pesnika ali pisatelja."
Njeno neustavljivo ustvarjalnost zaznamujeta strogo ločeni dimenziji; le s poezijo izrazi temačne strani življenja, negativna čustva, kot so žalost, obup, bolečina, medtem ko s pisanjem proze odpira pot domišljiji, ki lahko prerase bodisi v otroško pravljico bodisi v roman ali zgodbo. Za
Aleksandro Kocmut se zdi, da je bila vrsto let skrita v svojem, vsaj navzven zaprtem svetu, v katerem se je osamljeno poigravala z besedami.
Postopno, zlasti preko spletnega portala pesem.si, je stkala vezi, ki jo vse bolj utrjujejo v prepričanju, da se je v letih intimnega pisanja osebnostno zgradila. Tako ni naključje, da njeno nakopičeno literarno čtivo naenkrat čaka na letošnji izid v kar štirih knjigah, lahkotnem ljubezenskem romanu, srhljivem romanu, zbirki otroških pesmi in pesniški zbirki.
Izdati pesmi v knjižni obliki je neizpolnjena želja 32-letne pesnice, ki je svojo prvo pesem spisala že pri štirih letih. Podatka o starosti ob svojem prvem literarnem poskusu ne izpostavi, da bi se hvalila, ampak s poudarkom, da jo pisana beseda spremlja že od otroštva in da jo občuti kot svoj prostor, tudi kot "zasebno pustolovščino".
"Vse življenje je bil moj cilj izdati pesniško zbirko, saj je nekako veljalo, da s svojo knjigo uradno postaneš pesnik. Danes vem, da lahko vsakdo izda knjigo. Vendar te izid knjige ne postavi za dobrega pesnika ali pisatelja," ugotavlja Aleksandra, ki ji njena nadobudneža, stara štiri in pet let, odstirata nove poglede v otroške pravljične sfere. Čeprav ugotavlja, da je težko najti založnika, je s pravljicami uspela, saj je pri založbi Morfem nedavno izdala pravljice Na otoku Puklmec.
"Lahko bi živela od pisanja, če bi se le dalo preživeti," razmišlja pesnica, ki je kritična do današnje rabe jezika. "Slovenska beseda je Slovence dvignila ob bok evropskim narodom, danes pa se zdi, kot da ni nič vredna. Jezik je maličen v vseh pogledih," ocenjuje lektorica, ki meni, da nepoznavanja osnovnih slovničnih zakonitosti ne bi smeli zamenjevati z umetniško svobodo, na katero se nepoznavalci radi sklicujejo.
Kritična je tudi kot sourednica spletnega portala pesem.si, a k ocenjevanju pesmi drugih avtorjev pristopa natančno, tudi z veliko mero empatije. Pesem pri veliko ljudeh učinkuje kot ventil, kot samoterapija, vendar je tragične osebne izpovedi lirično najtežje ubesediti tako, da ne zvenijo banalno in da jih lahko bralci ponotranjijo, ugotavlja pesnica s Prevalj. "Dobro je, ko vidiš, da nisi osamljen v svojem čustvovanju in da te lahko ljudje razumejo," razmišlja ustvarjalka, ki se preizkuša tudi s pisanjem aforizmov, rada pa posega še v ljudsko izročilo kot neizmeren vir zgodb za nove interpretacije.
Mojstrica besed
Zalka Grabnar Kogoj, dramatičarka, pesnica in sourednica portala pesem.si: "Aleksandra me vedno znova impresionira z upesnjevanjem raznih bajk in pripovedk, vendar pa njen opus skoraj nima bele lise v temah. Pesni mojstrsko in uporablja besedne zveze, ki režejo meso. To mi je pri njej še posebno všeč, prav tako tudi kritično in tehtno utemeljevanje svojega mnenja. Čeprav se kot urednici včasih ne strinjava, si odpirava nove aspekte in odlično sodelujeva. Kerstin, tak je njen psevdonim, je zagotovo ena tistih, ki so v mojem življenju dragocen sogovornik o ustvarjanju in umetnosti."
Barbara Žvirc, pesnica: "Aleksandra je pred kratkim v opisu sebe za literarni dogodek, na katerem sva sodelovali, zapisala, da je predvsem 'ženska, žena, hčerka in mati, ki se skupaj s svojima sončkoma, hčerko in sinom, uči, da čarovnija zraste v srcu'. Spletanje njenih besed se zdi kot čarovnija. Vse besede in stavki so na čisto pravem mestu, da rodijo pisane in čarne svetove. Pa naj bo to v pravljicah za otroke, pesmih za otroke, besednih igrah, romanih, aforizmih, raznolikih zgodbah, vseobsegajoči poeziji in še čem. Zmeraj je enako suverena, enako pristna in enako navdihujoča. In zmeraj znova sem vesela, da se poznava in si lahko rečeva, da sva sestri po besedi."
PETRA LESJAK TUŠEK
Vir:
http://web.vecer.com/portali/vecer/v1/default.asp?kaj=3&id=2009011405396519