Literarni Val
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Avtorska poezija, proza in ostala avtorska besedila
 
KazaloKazalo  Latest imagesLatest images  Registriraj seRegistriraj se  Prijava  Založba Literarni valZaložba Literarni val  
Latest topics
» Predstavitev moje prve pesniške zbirke v Ruskem jeziku
Sočutje in netekmovalnost Emptyby Bojana Mihalič Tor 16 Apr 2024 - 0:39

» SVET PO TVOJI PODOBI
Sočutje in netekmovalnost Emptyby Bojana Mihalič Tor 16 Apr 2024 - 0:29

» BOG JE
Sočutje in netekmovalnost Emptyby marko vitas Sre 20 Mar 2024 - 18:47

» KRALJ PODGAN
Sočutje in netekmovalnost Emptyby marko vitas Čet 11 Jan 2024 - 11:05

» What is our purpose?
Sočutje in netekmovalnost Emptyby Aljaž Čuden Tor 9 Jan 2024 - 14:02

» SOJENICE
Sočutje in netekmovalnost Emptyby marko vitas Tor 2 Jan 2024 - 18:30

» BORDERLINE
Sočutje in netekmovalnost Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:18

» A PERFECT DRUG
Sočutje in netekmovalnost Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:15

» TEAR IN HEART
Sočutje in netekmovalnost Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:13

» Желанная весна, Наталия Жизневская, (Željena pomlad)
Sočutje in netekmovalnost Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Ned 11 Jun 2023 - 18:44

» O sanjah..
Sočutje in netekmovalnost Emptyby Mirjana Gabrovec Pon 15 Maj 2023 - 18:01

» Povabilo na kavo
Sočutje in netekmovalnost Emptyby marko vitas Ned 30 Apr 2023 - 18:43

» MOSAIC HEART
Sočutje in netekmovalnost Emptyby Aljaž Čuden Ned 30 Apr 2023 - 13:40

» HAVE YOU?
Sočutje in netekmovalnost Emptyby Aljaž Čuden Ned 30 Apr 2023 - 13:37

» POLJE
Sočutje in netekmovalnost Emptyby marko vitas Pet 31 Mar 2023 - 21:22

» Зима-проказница, Наталия Жизневская, (Zima je nagajiva)
Sočutje in netekmovalnost Emptyby Kristina Anastasija V. B. Sob 24 Dec 2022 - 18:10

» ODSEV MESEČINE
Sočutje in netekmovalnost Emptyby marko vitas Pet 2 Sep 2022 - 18:58

» Карие глаза, Наталия Жизневская, (RJAVE OČI)
Sočutje in netekmovalnost Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:29

» Я спросила у неба, Наталия Жизневская, (VPRAŠALA SEM NEBО)
Sočutje in netekmovalnost Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:23

» Грусть осенняя, Наталия Жизневская, (JESENSKA ŽALOST)
Sočutje in netekmovalnost Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:16

» Один шаг до весны, Наталия Жизневская, (En korak do pomladi)
Sočutje in netekmovalnost Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:05

» TUKAJ IN ZDAJ...
Sočutje in netekmovalnost Emptyby Kristina Anastasija V. B. Ned 24 Jul 2022 - 14:56

» Dejanu
Sočutje in netekmovalnost Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Pet 22 Jul 2022 - 16:11

» Ples kurtizan
Sočutje in netekmovalnost Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Pet 22 Jul 2022 - 15:44

» Фотография отца, Наталия Жизневская, (Fotografija očeta)
Sočutje in netekmovalnost Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 13 Jun 2022 - 18:16

» Букет из слов, Наталия Жизневская, (Šopek iz besed)
Sočutje in netekmovalnost Emptyby Kristina Anastasija V. B. Ned 15 Maj 2022 - 18:51


 

 Sočutje in netekmovalnost

Go down 
4 posters
AvtorSporočilo
Miroslav Tičar

Miroslav Tičar


Male
Število prispevkov : 703
Starost : 64
Kraj : Veliko Mraševo
Datum registracije : 07/04/2010

Sočutje in netekmovalnost Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Sočutje in netekmovalnost   Sočutje in netekmovalnost EmptySob 17 Apr 2010 - 20:09

VII. VERZ

Nebesa so nesmrtna, zemlja z njimi drži korak.
Zakaj sta zemlja in nebo večna?
Ker ne obstajata samo zaradi sebe.
Tu je skrivnost njunega obstoja.

Prav zato se modrec postavi na zadnje mesto
in konča pred drugimi.
Ostaja večna priča življenja.

Ko poskrbiš za potrebe drugih,
se izpolnijo tudi tvoje.
Skozi nesebično delovanje,
človek izkusi izpolnitev.






V tem verzu je Lao Tse govoril o sočutju in netekmovalnosti. Da svoje delo opraviš ni potrebno, da se postaviš na prvo mesto. Le tako bo opravljeno z radostjo in v miru. Ker ne bo vsem na očem ga lahko hitreje opraviš, nihče ti ne gleda pod prste. Le v nesebičnem delu za druge najdeš izpolnitev. Ne govorim o tem, da moramo iskati priložnosti za nesebična dejanja. Dobra dela. Pri svojem vsakdanjem delu glejmo na to, kako naše delo vpliva na druge in v želji po doseganju čim boljših rezultatov ne delajmo drugim težav. Vsi smo nekako vpeti v mrežo odnosov. Poklonimo sočloveku prijazen nasmeh od srca, dobro besedo. Nekdo je dejal: »Če že ne moremo posušiti solza sočloveku, jih vsaj ne povzročajmo.«

Želja po tekmovanju, po zmagovanju je čisti produkt ega, tako osebnega kot kolektivnega.

Če samo pomislimo, da je na prvem mestu lahko samo eden, ostali so poraženci. Ta, ki zmaga verjetno občuti trenutno zadovoljstvo, medtem ko ostale spremlja razočaranje, jeza in nezadovoljstvo. Koliko težke, negativne energije na kupu.

En način tekmovalnosti je tudi večinski izobraževalni sistem. Zakaj? Ker predpisuje ocenjevanje, ki razvršča sodelujoče na boljše in slabše. Pa v resnici obstajajo boljši ali slabši. Sam tega ne verjamem. Kajti vsakdo je v nečem dober, ima talent, kot pravimo. Zakaj ne bi šolstvo spodbujalo razvoj teh talentov in ne učenje raznih odvečnih podatkov, ki bodo itak zastareli. Kdo lahko zatrdi kakšni poklici ali kadri bodo potrebni čez 10 ali 20 let. Zakaj ne bi v šoli dali več poudarka etiki in sočutju. Upam, da veliko ljudi meni, da potrebujemo sočuten svet. Le tako bomo kot vrsta obstali na tem planetu. Tekmovalnost služi samo kapitalističnemu sistemu, ki temelji na pogoltnosti in neenakosti. Naš šolski sistem proizvaja poslušne in zmedene potrošnike in ne samozavestne posameznike, ki znajo misliti s svojo glavo.

Te misli in razmišljanja so se mi porodila ob branju sedmega verza Tao Te Chinga.
Nazaj na vrh Go down
Nuška Golobič

Nuška Golobič


Female
Število prispevkov : 1514
Starost : 49
Kraj : Radeče
Datum registracije : 04/04/2008

Sočutje in netekmovalnost Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Sočutje in netekmovalnost   Sočutje in netekmovalnost EmptySob 17 Apr 2010 - 21:17

Zato si Modrijan in tud tebe mam rada, dans me daje neka poetična otožnost

Izvoli Sočutje in netekmovalnost 147193
Nazaj na vrh Go down
http://www.malena.si
Alenka Nova

Alenka Nova


Female
Število prispevkov : 321
Starost : 65
Kraj : Forgotten
Datum registracije : 06/04/2010

Sočutje in netekmovalnost Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Sočutje in netekmovalnost   Sočutje in netekmovalnost EmptySob 17 Apr 2010 - 21:27

Miro, čist se strinjam s tabo, kar se izobraževanja tiče....Otroci postajajo čustveni invalidi že kmalu v otroštvu. prisiljeni so v tekmovalnost že iz prvih let v šoli....škoda.
Nazaj na vrh Go down
Miroslav Tičar

Miroslav Tičar


Male
Število prispevkov : 703
Starost : 64
Kraj : Veliko Mraševo
Datum registracije : 07/04/2010

Sočutje in netekmovalnost Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Sočutje in netekmovalnost   Sočutje in netekmovalnost EmptySob 17 Apr 2010 - 21:27

Nuška Golobič je napisal/a:
Zato si Modrijan in tud tebe mam rada, dans me daje neka poetična otožnost

Izvoli Sočutje in netekmovalnost 147193

Opažam, da je nalezljivo, ker tudi mene nekaj daje. Samo sprejemam in se ne borim. Prej sem ravno Balaševiča poslušal, pa ne gre drugače. Blues na sončni dan.
Tudi jaz tem mam rad, takšno kot si, otožno poetično. Sočutje in netekmovalnost 727550
Nazaj na vrh Go down
Alenka Nova

Alenka Nova


Female
Število prispevkov : 321
Starost : 65
Kraj : Forgotten
Datum registracije : 06/04/2010

Sočutje in netekmovalnost Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Sočutje in netekmovalnost   Sočutje in netekmovalnost EmptySob 17 Apr 2010 - 21:30

Miroslav Tičar je napisal/a:
Nuška Golobič je napisal/a:
Zato si Modrijan in tud tebe mam rada, dans me daje neka poetična otožnost

Izvoli Sočutje in netekmovalnost 147193

Opažam, da je nalezljivo, ker tudi mene nekaj daje. Samo sprejemam in se ne borim. Prej sem ravno Balaševiča poslušal, pa ne gre drugače. Blues na sončni dan.
Tudi jaz tem mam rad, takšno kot si, otožno poetično. Sočutje in netekmovalnost 727550

jaz pa, žal, nisem nč)poetična.... no, sej tud otožna nisem ( več) Sočutje in netekmovalnost Icon_cheers
Nazaj na vrh Go down
Nuška Golobič

Nuška Golobič


Female
Število prispevkov : 1514
Starost : 49
Kraj : Radeče
Datum registracije : 04/04/2008

Sočutje in netekmovalnost Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Sočutje in netekmovalnost   Sočutje in netekmovalnost EmptySob 17 Apr 2010 - 21:34

Alenka Nova je napisal/a:
Miroslav Tičar je napisal/a:
Nuška Golobič je napisal/a:
Zato si Modrijan in tud tebe mam rada, dans me daje neka poetična otožnost

Izvoli Sočutje in netekmovalnost 147193

Opažam, da je nalezljivo, ker tudi mene nekaj daje. Samo sprejemam in se ne borim. Prej sem ravno Balaševiča poslušal, pa ne gre drugače. Blues na sončni dan.
Tudi jaz tem mam rad, takšno kot si, otožno poetično. Sočutje in netekmovalnost 727550

jaz pa, žal, nisem nč)poetična.... no, sej tud otožna nisem ( več) Sočutje in netekmovalnost Icon_cheers

A vaj še tuki lahk enkrat? Sočutje in netekmovalnost 727550 Sočutje in netekmovalnost 727550 Sočutje in netekmovalnost 727550 Sočutje in netekmovalnost 727550 Sočutje in netekmovalnost 727550
Nazaj na vrh Go down
http://www.malena.si
Alenka Nova

Alenka Nova


Female
Število prispevkov : 321
Starost : 65
Kraj : Forgotten
Datum registracije : 06/04/2010

Sočutje in netekmovalnost Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Sočutje in netekmovalnost   Sočutje in netekmovalnost EmptySob 17 Apr 2010 - 21:35

ja pa dej no, k si glih tle SmileSmile
Nazaj na vrh Go down
Nuška Golobič

Nuška Golobič


Female
Število prispevkov : 1514
Starost : 49
Kraj : Radeče
Datum registracije : 04/04/2008

Sočutje in netekmovalnost Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Sočutje in netekmovalnost   Sočutje in netekmovalnost EmptySob 17 Apr 2010 - 21:36

Miroslav, daj v čvek nalepi tisto pesem ki si jo poslušal ... Te bomo pol objele in bomo skup poslušal, skočta navrh Sočutje in netekmovalnost 727550
Nazaj na vrh Go down
http://www.malena.si
Miroslav Tičar

Miroslav Tičar


Male
Število prispevkov : 703
Starost : 64
Kraj : Veliko Mraševo
Datum registracije : 07/04/2010

Sočutje in netekmovalnost Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Sočutje in netekmovalnost   Sočutje in netekmovalnost EmptySob 17 Apr 2010 - 21:40

Alenka Nova je napisal/a:
ja pa dej no, k si glih tle SmileSmile

A veste, da te na ta način otožnost mine. Saj ne more obstati ob tako čudovitih ljudeh. Samo srce se napolni z radostjo in nasmeh se nariše na obrazu. Sočutje in netekmovalnost Icon_cheers
Zato pa so prijatelji, kaj ne?

Sočutje in netekmovalnost 127640
Nazaj na vrh Go down
Alenka Nova

Alenka Nova


Female
Število prispevkov : 321
Starost : 65
Kraj : Forgotten
Datum registracije : 06/04/2010

Sočutje in netekmovalnost Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Sočutje in netekmovalnost   Sočutje in netekmovalnost EmptySob 17 Apr 2010 - 21:43

Miroslav Tičar je napisal/a:
Alenka Nova je napisal/a:
ja pa dej no, k si glih tle SmileSmile

A veste, da te na ta način otožnost mine. Saj ne more obstati ob tako čudovitih ljudeh. Samo srce se napolni z radostjo in nasmeh se nariše na obrazu. Sočutje in netekmovalnost Icon_cheers
Zato pa so prijatelji, kaj ne?

Sočutje in netekmovalnost 127640
https://www.youtube.com/watch?v=xGbnua2kSa8

Smile
Nazaj na vrh Go down
Maja Kožar




Female
Število prispevkov : 75
Starost : 46
Kraj : Radeče
Datum registracije : 08/04/2010

Sočutje in netekmovalnost Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Sočutje in netekmovalnost   Sočutje in netekmovalnost EmptyPon 19 Apr 2010 - 21:05

Najbolje bi si bilo takšne misli prilepiti na čelo in na dlan. Sočutje in netekmovalnost 511150
Nazaj na vrh Go down
Sponsored content





Sočutje in netekmovalnost Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Sočutje in netekmovalnost   Sočutje in netekmovalnost Empty

Nazaj na vrh Go down
 
Sočutje in netekmovalnost
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Literarni Val :: Avtorske literarne umetnije :: Avtorske Zgodbe - PROZA :: Miroslav Tičar - Zbirka proznih del-
Pojdi na: