Literarni Val
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Avtorska poezija, proza in ostala avtorska besedila
 
KazaloKazalo  Latest imagesLatest images  Registriraj seRegistriraj se  Prijava  Založba Literarni valZaložba Literarni val  
Latest topics
» Predstavitev moje prve pesniške zbirke v Ruskem jeziku
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby Bojana Mihalič Tor 16 Apr 2024 - 0:39

» SVET PO TVOJI PODOBI
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby Bojana Mihalič Tor 16 Apr 2024 - 0:29

» BOG JE
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby marko vitas Sre 20 Mar 2024 - 18:47

» KRALJ PODGAN
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby marko vitas Čet 11 Jan 2024 - 11:05

» What is our purpose?
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby Aljaž Čuden Tor 9 Jan 2024 - 14:02

» SOJENICE
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby marko vitas Tor 2 Jan 2024 - 18:30

» BORDERLINE
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:18

» A PERFECT DRUG
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:15

» TEAR IN HEART
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:13

» Желанная весна, Наталия Жизневская, (Željena pomlad)
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Ned 11 Jun 2023 - 18:44

» O sanjah..
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby Mirjana Gabrovec Pon 15 Maj 2023 - 18:01

» Povabilo na kavo
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby marko vitas Ned 30 Apr 2023 - 18:43

» MOSAIC HEART
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby Aljaž Čuden Ned 30 Apr 2023 - 13:40

» HAVE YOU?
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby Aljaž Čuden Ned 30 Apr 2023 - 13:37

» POLJE
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby marko vitas Pet 31 Mar 2023 - 21:22

» Зима-проказница, Наталия Жизневская, (Zima je nagajiva)
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby Kristina Anastasija V. B. Sob 24 Dec 2022 - 18:10

» ODSEV MESEČINE
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby marko vitas Pet 2 Sep 2022 - 18:58

» Карие глаза, Наталия Жизневская, (RJAVE OČI)
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:29

» Я спросила у неба, Наталия Жизневская, (VPRAŠALA SEM NEBО)
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:23

» Грусть осенняя, Наталия Жизневская, (JESENSKA ŽALOST)
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:16

» Один шаг до весны, Наталия Жизневская, (En korak do pomladi)
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:05

» TUKAJ IN ZDAJ...
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby Kristina Anastasija V. B. Ned 24 Jul 2022 - 14:56

» Dejanu
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Pet 22 Jul 2022 - 16:11

» Ples kurtizan
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Pet 22 Jul 2022 - 15:44

» Фотография отца, Наталия Жизневская, (Fotografija očeta)
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 13 Jun 2022 - 18:16

» Букет из слов, Наталия Жизневская, (Šopek iz besed)
Odklenjena preteklost Maye (1.del) Emptyby Kristina Anastasija V. B. Ned 15 Maj 2022 - 18:51


 

 Odklenjena preteklost Maye (1.del)

Go down 
AvtorSporočilo
Aljaž Čuden

Aljaž Čuden


Male
Število prispevkov : 402
Starost : 42
Kraj : Celje
Datum registracije : 04/04/2008

Odklenjena preteklost Maye (1.del) Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Odklenjena preteklost Maye (1.del)   Odklenjena preteklost Maye (1.del) EmptyČet 15 Apr 2010 - 2:10

Odklenjena preteklost Maye...

Spomini... Recesivna oblika zavedanja pronica skozi izčrpan um... Skriti spomini, zaklenjeni v esenci bita... Končno odkriti, izkopani iz prahu časa...

Maya se preznojena zbudi iz živih sanj. Spomini zatrtega otroštva privrejo na površje. Sredi gozda na mahovnatem ležišču, zavarovana z vseh strani z živim zidom drevja. Drevesa nežno šepetajo, pogovarjajo se drug z drugim v lahnem nočnem vetriču. Opazujejo let nočnih ptic, njihova oglašanja, svarilne krike, paritvene plese... Maya pa oznojena začudeno pogledava naokoli, kakor ne bi vedela kje točno je...

V sanjah je bila spet otrok...

...Razigrano je tekla po cestah, poteh vasice, kjer je živela s krušnimi starši. Nikoli se ni dobro počutila doma, v družbi starejših, v družbi "očeta" in"matere". Bila sta dobra starša, kolikor sta le lahko bila. Imela sta svoje napake, trdo vzgojo s trdo roko, ki je prevečkrat romala na zadnjo plat Maye, že zaradi prevelike razigranosti, smeha, sreče... Pa vendar je tisti dan bil poseben, kajti skrival se je vpodzavesti. Odkrila ga je šele danes, v sanjah...

Tekla je po cestah z nasmehom na obrazu. Lahko si je privoščila smeh in razigranost, saj je bila že nekaj kilometrov iz "rodne" vasi. Nista ji mogla do živega tukaj, med drevesi, naravo. Tukaj je bila svobodna. Preveval jo je čisto poseben, unikaten občutek. Tekla je in tekla, zdelo se ji je, kot da teče že ure. na koncu je upehana obstala pred gozdičkom. Sprehodila se je med drevesi, omamno zelenimi. Zajela je poletni zrak globoko v pljuča in se umirila. Prišla je do jase, kjer so drevesa obkrožala mehko, svileno travo, visoko nekje do gležnjev. Sezula si je čevlje in boso nogo potopila v svežino zelenih travnih bilk, ki so nežno odsevale popoldansko svetlobo sonca. V daljavi, a ne tako daleč, je slišala žuborenje potoka in odpravila se je v njegovi smeri, da si poteši žejo.

Odkril se ji je rahlo zakrit gozd, z delno prepletenimi krošnjami in uživala je v hladu njegove sence, v vlažnem zraku, ki je negibno stal. Zamislila se je in ustavila. Zdelo se ji je, da je sam zrak starejši od nje, poln spominov in modrosti. Niti mala sapica ni zmotila njegovega miru. Zdelo se ji je, da je vstopila v svet prazgodovine. V svet, ki še ni videl človeka, saj je človek na tem planetu šele "sekundo" glede na starost Zemlje.
Opazovala je svetlo mračnost gozda. Svetlo, ker je svetloba pronicala skozi krošnje v snopih, curkih, ki so padali na podrast. Ples svetlobe in senc jo je tako prevzel, da je kakor okamenela stala in zatopljeno gledala. Pozabila je na svet okoli sebe in se preprosto zlila s svojo okolico v gozdu. Postala je del njega, z njim dihala in čutila. Razumela je ljubezen do vsega živega, žalost in hkrati veselje ob smrti drevesa, ki je obenem tudi hrana in prst za rast novih...

Prevzelo jo je čisto drugačno razmišljanje, kakor ga je bila vajena od doma. Umirjenost ji je po valih preplavljala telo. Z vsakim valom se ji je koža na rokah in hrbtu naježila, a občutek je bil skrajno prijeten. Predajala se je sunkom, ki so kakor morje butali v njeno telo. Njena miselnost se je obarvala zeleno. Ni se ji več mudilo, srečo in radost je videla v drobnih stvareh, v rasti trave, dreves, v petju ptic, v igri svetlobnih curkov skozi krošnje, v igri življenja v tem prečudovitem gozdu.

Po dolgem času je spet odprla oči. Zavedela se je da stoji ob potoku in okuša njegovo bistro, hladno vodo v ustih. Od presenečenja se je skoraj sesedla. Poskušala je zbežati nazaj do jase, a ni zmogla. Noge je niso ubogale, bile so kot vkovane v zemljo. Pogledala je dol proti stopalom in videla, da ima namesto prstov na nogi nekakšne korenine, ki so se zarite v zemljo rahlo peristaltično gibale. Prevzel jo je takšen strah, da je začela cepetati. Korenine so zlezle iz zemlje in se spremenile nazaj v prste. Hotela je zbežati, a jo je ustavil glas. Glas, ki je bil tako domač, znan, a vseneo glas, ki ga še nikoli ni slišala v življenju.

"Maya, ne boj se. Ostani še malo tukaj. Pogovoriti se morava." Je izzvenel glas za njenim hrbtom.

Počasi se je obrnila, da bi videla osebo, ki ji govori. A čakalo jo je le drevje, grmovje, podrast in stalen vlažen in težek zrak. Malce na desni strani, ob nekakšni naravni potki je ležalo podrto drevo z napol izruvanimi koreninami, rahlo sprhnelim deblom na eni strani in eno zeleno vejo na drugi. Že je pomislila, da se ji meša, da sliši glasove v svoji glavi, ko je na deblu podrtega drevesa zagledala grčo, ki se je odprla, v njej pa je zasijalo oko. Svetlo zeleni sij je seval iz očesa, ki ni imelo zenice, le neskončno globino, v kateri se je skrivala preteklost in modrost. Otrpnila je, malo počakala in spregovorila:
"Kdo si? Kako je to možno? Najbrž le sanjam!"

"Ne sanjaš", je spregovorilo deblo. "Čakal sem te dolgo... Predolgo... Mislil sem, da te sploh ne bom videl za časa svojega življenja"
"Kaj... Čakal si name?" je začudeno vzkliknila Maya.

"Glej, vem da bo težko razumeti, vendar sem jaz tvoj oče, ki ga nikoli nisi poznala..."
Vse je bilo tiho, Maya je le začudeno zrla v njegove oči. Oči... Kajti odprlo se je še drugo oko, malo vstran od prvega. Z mahom porasla usta pa so se komaj vidno odpirala, ko je govoril...
"Jaz sem prvi in zadnji od dreves čuvajev, ki so hodila po gozdovih tega sveta. Tole je moje zadnje poletje. Čutim, da se bom vrnil nazaj v zemljo, od koder sem prišel. Vendar me Gaya ni spustila, dokler nisem videl tebe, hčerka moja... Sad moje ljubezni s tvojo materjo, Gloomirro. Bila je Vilinka, najlepša med vsemi, z takšno ljubeznijo do nas, dreves, da nam je vlila svojo življenjsko energijo, da smo začeli govoriti, da smo lahko shodili. Med nama se je razvila ljubezen, ki je bila globoka. Videl sem jo umreti, ker se je odpovedala svoji neumrljivosti zaradi nas, zaradi mene in tebe... Zapustila je fizično telo in odšla v energijski svet. Sedaj je drugačna, imenuje se... GAYA... Rad bi, da bi jo videla v njenem siju, v njeni lepoti, poslušala njene besede in razumela nje modrosti..."

Maya je zajokala in se sesedla...
(se nadaljuje)
Nazaj na vrh Go down
https://literarni-val.slovenianforum.com
 
Odklenjena preteklost Maye (1.del)
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1
 Similar topics
-
» Odklenjena preteklost Maye (2.del)
» SANJE SO PRETEKLOST

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Literarni Val :: Avtorske literarne umetnije :: Avtorske Zgodbe - PROZA :: Aljaž Čuden - Zbirka proznih del-
Pojdi na: