Literarni Val
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Avtorska poezija, proza in ostala avtorska besedila
 
KazaloKazalo  Latest imagesLatest images  Registriraj seRegistriraj se  Prijava  Založba Literarni valZaložba Literarni val  
Latest topics
» Predstavitev moje prve pesniške zbirke v Ruskem jeziku
Okno v svet Emptyby Bojana Mihalič Tor 16 Apr 2024 - 0:39

» SVET PO TVOJI PODOBI
Okno v svet Emptyby Bojana Mihalič Tor 16 Apr 2024 - 0:29

» BOG JE
Okno v svet Emptyby marko vitas Sre 20 Mar 2024 - 18:47

» KRALJ PODGAN
Okno v svet Emptyby marko vitas Čet 11 Jan 2024 - 11:05

» What is our purpose?
Okno v svet Emptyby Aljaž Čuden Tor 9 Jan 2024 - 14:02

» SOJENICE
Okno v svet Emptyby marko vitas Tor 2 Jan 2024 - 18:30

» BORDERLINE
Okno v svet Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:18

» A PERFECT DRUG
Okno v svet Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:15

» TEAR IN HEART
Okno v svet Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:13

» Желанная весна, Наталия Жизневская, (Željena pomlad)
Okno v svet Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Ned 11 Jun 2023 - 18:44

» O sanjah..
Okno v svet Emptyby Mirjana Gabrovec Pon 15 Maj 2023 - 18:01

» Povabilo na kavo
Okno v svet Emptyby marko vitas Ned 30 Apr 2023 - 18:43

» MOSAIC HEART
Okno v svet Emptyby Aljaž Čuden Ned 30 Apr 2023 - 13:40

» HAVE YOU?
Okno v svet Emptyby Aljaž Čuden Ned 30 Apr 2023 - 13:37

» POLJE
Okno v svet Emptyby marko vitas Pet 31 Mar 2023 - 21:22

» Зима-проказница, Наталия Жизневская, (Zima je nagajiva)
Okno v svet Emptyby Kristina Anastasija V. B. Sob 24 Dec 2022 - 18:10

» ODSEV MESEČINE
Okno v svet Emptyby marko vitas Pet 2 Sep 2022 - 18:58

» Карие глаза, Наталия Жизневская, (RJAVE OČI)
Okno v svet Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:29

» Я спросила у неба, Наталия Жизневская, (VPRAŠALA SEM NEBО)
Okno v svet Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:23

» Грусть осенняя, Наталия Жизневская, (JESENSKA ŽALOST)
Okno v svet Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:16

» Один шаг до весны, Наталия Жизневская, (En korak do pomladi)
Okno v svet Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:05

» TUKAJ IN ZDAJ...
Okno v svet Emptyby Kristina Anastasija V. B. Ned 24 Jul 2022 - 14:56

» Dejanu
Okno v svet Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Pet 22 Jul 2022 - 16:11

» Ples kurtizan
Okno v svet Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Pet 22 Jul 2022 - 15:44

» Фотография отца, Наталия Жизневская, (Fotografija očeta)
Okno v svet Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 13 Jun 2022 - 18:16

» Букет из слов, Наталия Жизневская, (Šopek iz besed)
Okno v svet Emptyby Kristina Anastasija V. B. Ned 15 Maj 2022 - 18:51


 

 Okno v svet

Go down 
2 posters
AvtorSporočilo
Robert Kostadinoski

Robert Kostadinoski


Male
Število prispevkov : 227
Starost : 48
Kraj : boguizanogu
Datum registracije : 10/11/2011

Okno v svet Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Okno v svet   Okno v svet EmptyTor 13 Dec 2011 - 21:21

Daljne leto 1986. Bivši vojaški zdravnik rajnke JNA je na okulističnem pregledu, kamor ne je bila napotila zdravnica na sistematskem pregledu, ugotovil, da ne vidim kot bi moral, oziroma je zgolj potrdil njene domneve in mi predpisal očala. Moja mati- še zdaj jo vidim- pa je jokala, kot bi ravnokar izvedela, da bom zaradi mesojede bakterije ob nogo in bom moral vse življenje hoditi ali z berglami ali pa se prevažati z vozičkom.
Tako je namreč ona dojemala nošenje očal. Kot jebeno invalidnost.
Sicer je hiba, ampak ni pa za jokat.
Pač ne bom ostrostrelec ali pa pilot Lufthanse. Jebeš mu mater.
»A sem ti rekla, da ne beri pod kovtrom z baterijo. Kolikokrat sem ti rekla da boš pokvaril oči?«
Vsakič, ko sem iz šolske knjižnice prinesel novo prigodo Vinetuja in Old Shutterhanda sem to poslušal in sedaj se je izkazalo, da je imela prav. Pokvaril sem oči...
Z receptom za očala sva se odpravila k enemu od dveh optikov v mestu in tako kot vsa ponudba vsepovsod v tistih časih je bila tudi ta borna. Tudi vsi lokali so bili enaki. Mesar, urar, optik. Enako. Le drugo blago in drugi plakati po stenah.
Izbiral sem lahko med tremi različnimi okvirji.
Črnimi,roževinastimi in kovinskimi, vsi pa so bili prekleto ogromni.
Sama očala so me bila. No, tedaj je šlo tudi meni na jok, mat' pa je zares jokala, ko me je dejansko videla z očali na nosu. Na natečaju za izbor očal so častno mesto na mojem nosu dobila kovinska, ker se jih je dalo dlje časa nositi. Aaa, vsako leto, pa ne bomo novih očal kupoval'.
Ko so bila čez slab teden gotova sem jih znova pomeril, da smo preverili, če je dioptrija primerna, če me morda ne tiščijo preveč pa še napotke sem dobil.
»Nosi jih za na daleč! Za televizijo in za na tablo.«
Če bi bil kdaj pri nas doma, bi vedel da do televizije ni daleč in bližje kot v prvi klopi res ne morem sedeti.
Najbolj me je skrbel odziv sošolcev. Upravičeno.
Samo da sem si jih vzel iz etuija in si jih nataknil, že so se butali s komolci.
»Špegle 'ma!« je brž zaključil nekdo, ki so ga doma ves čas pitali z brihtolom.
«Špe-glar, špe-glar, špe-glar…« je začel skandirati bodoči vodja navijaške skupine Green Dragons.
Tako oni kot tudi jaz smo rabili nekaj časa, da smo se navadili na dejstvo da nosim špegle.
Sedaj niti pomislim ne, da bi jih snel. Razen ko grem spat. No pe še ob kakšni priložnosti. Drugače pa jih nosim ves čas.
Res pa je, da sedaj lahko izbiraš med nešteto modeli, med vsaj ducat barvami in da so trgovine z očali- optike postale prave veleblagovnice. Nepregledne vrste različnih proizvajalcev, oblik, barv, pri izbiri ti pomaga malodane stilist in nemalokrat se zgodi, da si špegle- pardon- samo okvirje pride kupiti nekdo, ki jih sploh ne potrebuje. Kot modni dodatek.
Kljub temu pa me bega sledeče.
Če že lahko dobiš kakršnekoli okularje- čemu za božjo voljo, bi si izbral najgrše, največje in sploh najbolj neprimerne naočnike sploh!?
Opažam namreč, da je prisoten nek trend nošenja retro očal, ki bi jih še Woody Allen zavrnil in zahteval nekaj novejšega. A ljudje jih nosijo.
Ne rečem, tudi sam bi si jih omislil, če bi imel denar za zbirko očal, kot jo ima Elton John. A če imaš le ene ali dvoje. Čemu bi imel potemtakem ravno takšne?
Sam izbiram okvirje sila previdno. Takšne kakršnih nima ravno vsak drugi.
Tako sem v Domžalah navohal malo optiko kjer je imel gazda odbit okus za okvirje, a kaj ko mi namerjene dioptrije nikakor ni znal vstaviti vanje.
Em ni štimala medzenična razdalja, em mi je vstavil cilinder, ki ga sploh nimam, v okvir je namesto, da bi hladno vstavil leče brez segrevanja okvirja to kakopak storil s klasičnim segrevanjem, tako, da mi je eno steklo ves čas padalo ven.
Pa še dioptrija ni bila pravšnja- trikrat!
Zato sem se navadil s povsem novimi očali stopiti do konkurenčne optike, jih poprositi za uslugo- zmerite mi dioptrijo lepo vas prosim in preverite če je vse kot mora biti. Ponavadi ni. Pa potem uredimo.
In ko sem kooončno le dobil željen okvir s pravo dioptrijo, na mestnem avtobusu nabašem na Anžeja Dežana, ki z enakim modelom očal skoznje čita knjigo 'How to please your man'.
K vragu.
Nazaj na vrh Go down
Mateja Kožar




Female
Število prispevkov : 930
Starost : 54
Kraj : Prevalje
Datum registracije : 10/04/2010

Okno v svet Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Okno v svet   Okno v svet EmptyTor 13 Dec 2011 - 21:33

čas...da zamenjaš..optika Cool Wink
Nazaj na vrh Go down
Robert Kostadinoski

Robert Kostadinoski


Male
Število prispevkov : 227
Starost : 48
Kraj : boguizanogu
Datum registracije : 10/11/2011

Okno v svet Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Okno v svet   Okno v svet EmptySre 14 Dec 2011 - 16:20

imaš kakega določenega v mislih?

Nazaj na vrh Go down
Mateja Kožar




Female
Število prispevkov : 930
Starost : 54
Kraj : Prevalje
Datum registracije : 10/04/2010

Okno v svet Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Okno v svet   Okno v svet EmptySre 14 Dec 2011 - 16:30

absolutno:) lahko pa ti ponudim alternativo...strani vala sicer niso namenjene komerciali:D
Nazaj na vrh Go down
Sponsored content





Okno v svet Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Okno v svet   Okno v svet Empty

Nazaj na vrh Go down
 
Okno v svet
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1
 Similar topics
-
» Okno

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Literarni Val :: Avtorske literarne umetnije :: Avtorske Zgodbe - PROZA :: Robert Kostadinoski - Zbirka proznih del-
Pojdi na: