Literarni Val
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Avtorska poezija, proza in ostala avtorska besedila
 
KazaloKazalo  Latest imagesLatest images  Registriraj seRegistriraj se  Prijava  Založba Literarni valZaložba Literarni val  
Latest topics
» Povabilo na kavo
Skodelica čaja  Emptyby marko vitas Sob 4 Maj 2024 - 9:59

» Predstavitev moje prve pesniške zbirke v Ruskem jeziku
Skodelica čaja  Emptyby Bojana Mihalič Tor 16 Apr 2024 - 0:39

» SVET PO TVOJI PODOBI
Skodelica čaja  Emptyby Bojana Mihalič Tor 16 Apr 2024 - 0:29

» BOG JE
Skodelica čaja  Emptyby marko vitas Sre 20 Mar 2024 - 18:47

» KRALJ PODGAN
Skodelica čaja  Emptyby marko vitas Čet 11 Jan 2024 - 11:05

» What is our purpose?
Skodelica čaja  Emptyby Aljaž Čuden Tor 9 Jan 2024 - 14:02

» SOJENICE
Skodelica čaja  Emptyby marko vitas Tor 2 Jan 2024 - 18:30

» BORDERLINE
Skodelica čaja  Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:18

» A PERFECT DRUG
Skodelica čaja  Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:15

» TEAR IN HEART
Skodelica čaja  Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:13

» Желанная весна, Наталия Жизневская, (Željena pomlad)
Skodelica čaja  Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Ned 11 Jun 2023 - 18:44

» O sanjah..
Skodelica čaja  Emptyby Mirjana Gabrovec Pon 15 Maj 2023 - 18:01

» MOSAIC HEART
Skodelica čaja  Emptyby Aljaž Čuden Ned 30 Apr 2023 - 13:40

» HAVE YOU?
Skodelica čaja  Emptyby Aljaž Čuden Ned 30 Apr 2023 - 13:37

» POLJE
Skodelica čaja  Emptyby marko vitas Pet 31 Mar 2023 - 21:22

» Зима-проказница, Наталия Жизневская, (Zima je nagajiva)
Skodelica čaja  Emptyby Kristina Anastasija V. B. Sob 24 Dec 2022 - 18:10

» ODSEV MESEČINE
Skodelica čaja  Emptyby marko vitas Pet 2 Sep 2022 - 18:58

» Карие глаза, Наталия Жизневская, (RJAVE OČI)
Skodelica čaja  Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:29

» Я спросила у неба, Наталия Жизневская, (VPRAŠALA SEM NEBО)
Skodelica čaja  Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:23

» Грусть осенняя, Наталия Жизневская, (JESENSKA ŽALOST)
Skodelica čaja  Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:16

» Один шаг до весны, Наталия Жизневская, (En korak do pomladi)
Skodelica čaja  Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:05

» TUKAJ IN ZDAJ...
Skodelica čaja  Emptyby Kristina Anastasija V. B. Ned 24 Jul 2022 - 14:56

» Dejanu
Skodelica čaja  Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Pet 22 Jul 2022 - 16:11

» Ples kurtizan
Skodelica čaja  Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Pet 22 Jul 2022 - 15:44

» Фотография отца, Наталия Жизневская, (Fotografija očeta)
Skodelica čaja  Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 13 Jun 2022 - 18:16

» Букет из слов, Наталия Жизневская, (Šopek iz besed)
Skodelica čaja  Emptyby Kristina Anastasija V. B. Ned 15 Maj 2022 - 18:51


 

 Skodelica čaja

Go down 
5 posters
AvtorSporočilo
Katarina Piko

Katarina Piko


Female
Število prispevkov : 216
Starost : 37
Kraj : Prevalje
Datum registracije : 26/04/2011

Skodelica čaja  Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Skodelica čaja    Skodelica čaja  EmptySre 28 Sep 2011 - 11:12

Ob petju ptic in njihovo spretno igro med listi starega hrasta ter med risanju sence s prsti, ki pada na mizo, katero krasi nesladkan čaj iz čajnice na vogalu naše ulice, sem se zagledala v mimoidoče.
Tu je bil starec s presenetljivo malo sivih las in veliko brado ter trije mladi korenjaki, ki ponosno kažejo svoje prve skoke s kolesi. Mimo je strogo vzravnano prikorakala tudi gospa z našobljenimi ustnicami, na katere je nažalost nadela napačen odtenek šminke in k temu seveda modno izbrala prav tako napačen pikčast plašč in torbico, ki jo je damsko nosila na zapestju.
Seveda ni manjkalo mladih mamic, ki so se ponosno sprehajale s svojimi štručkami in vneto razlagale prijateljicam, kakšno srečo imajo in kako zelo so spremenjene odkar so postale mamice. Pri sosednji mizi je pravkar prisedel gospod policaj, si naročil kratko kavico, vzel časopis, preletel le črno kroniko in že razmišljal kje bo lahko danes pobral največ kazni.
Med vsem direndajem in trenutkom polne miline ter začudenja, sem opazila deklico. Drobno, samo, žalostno.
Sedela je na robniku tik ob čajnici, na katerem počiva že desetletja star prah in iz njega poganjajo najnovejše vrste trav, za spremembo obarvane rjavkasto. Padla mi je v oči. Verjetno čaka mamico, a katera mama bi posedla svojo hčerkico na prastar robnik, na katerem počivajo le še kakšni potepuški psi in katerega obdajajo papirčki žvečilnih gumijev, ki jih prosto odlagajo malomarni ljudje.
Nehote opazim njene ročice, suhe ter razpokane, umazane in bolestne. Okrog vratu ima prevelik šal, ki je bil, če ga dobro pogledam nekoč rdeč z vzorci belih rož. A sedaj, sedaj je le še nebarvan kos blaga z lisami, ki ne spominjajo na nič. Kljub šele pisani jeseni ima obute prevelike črne čeveljčke, ki jo varujejo pred hladnim tlom. Ob pogledu nanjo se mi je paralo srce, zato stopim do nje in jo povabim na skodelico toplega čaja.
Prijela je žličko, ga nemo mešala in srkala požirek za požirkom. Počasi. Brez besed, je uživala v trenutkih, ki si jih je verjetno skrito želela že vso jutro, ali več dni, sedeč na hladnem robniku.
Ta majhna drobna deklica, s kratko pristriženimi lasmi, nemih ust, hladnih ročic, mi je polepšala dan, ko se je s svojimi zelenimi očmi zazrla vame, se s pogledom nasmehnila, zahvalila ter odšla. Brez besed sem strmela vanjo in jo spremljala do zadnjega koraka naše ulice.

Včasih je potrebna le topla skodelica čaja in iskren pogled, da se zopet zavemo smisla v življenju.

Nazaj na vrh Go down
Saša Slavković

Saša Slavković


Male
Število prispevkov : 179
Starost : 53
Kraj : Golnik
Datum registracije : 24/05/2011

Skodelica čaja  Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Skodelica čaja    Skodelica čaja  EmptySre 28 Sep 2011 - 11:22

Seže do srca, a boli, ko pomislim, da je vse več ljudi v takšnih situacijah, nemočnih, osamljenih, žalostnih, razočaranih, zavrženih.
Nazaj na vrh Go down
Katarina Piko

Katarina Piko


Female
Število prispevkov : 216
Starost : 37
Kraj : Prevalje
Datum registracije : 26/04/2011

Skodelica čaja  Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Skodelica čaja    Skodelica čaja  EmptySre 28 Sep 2011 - 11:37

Saša Slavković je napisal/a:
Seže do srca, a boli, ko pomislim, da je vse več ljudi v takšnih situacijah, nemočnih, osamljenih, žalostnih, razočaranih, zavrženih.


Drži. Žalostno je, ker morda že za sosednjimi vrati živijo očke, ki hrepenijo za toplim pogledom, toplem objemu ali le za toplo skodelico čaja... Sad
Še bolj žalostno pa je, da se tisti posamezniki, ki to vidijo, raje uzrejo drugam, kot pa da bi ponudili roko...

Naj čimvečkrat posije sunny našim najmlajšim, ki živijo v stiski...

Nazaj na vrh Go down
Miroslav Tičar

Miroslav Tičar


Male
Število prispevkov : 703
Starost : 64
Kraj : Veliko Mraševo
Datum registracije : 07/04/2010

Skodelica čaja  Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Skodelica čaja    Skodelica čaja  EmptySre 28 Sep 2011 - 14:15

Katarina, lepa zgodba in še lepša gesta čiste ljubezni. Ljudje prevečkrat govorijo kako hudo je in kaj se dogaja, ne naredijo pa ničesar ali zelo malo.
Vsako tako dejanje je vredno več kot cele skladovnice popisanih listov, praznih besed.
Kisses poklon
Nazaj na vrh Go down
Katarina Piko

Katarina Piko


Female
Število prispevkov : 216
Starost : 37
Kraj : Prevalje
Datum registracije : 26/04/2011

Skodelica čaja  Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Skodelica čaja    Skodelica čaja  EmptyČet 29 Sep 2011 - 7:17

Miroslav Tičar je napisal/a:
Katarina, lepa zgodba in še lepša gesta čiste ljubezni. Ljudje prevečkrat govorijo kako hudo je in kaj se dogaja, ne naredijo pa ničesar ali zelo malo.
Vsako tako dejanje je vredno več kot cele skladovnice popisanih listov, praznih besed.
Kisses poklon

Big thank you objem
Nazaj na vrh Go down
Vasja Belšak - Tihi Don

Vasja Belšak - Tihi Don


Male
Število prispevkov : 811
Starost : 77
Kraj : Križevci na Goričkem
Datum registracije : 05/05/2011

Skodelica čaja  Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Skodelica čaja    Skodelica čaja  EmptyČet 29 Sep 2011 - 9:43

Ko sem bil majhen, Katarina, sem na žalost bil več lačen kot sit! Rodil sem se neposredno po drugi svetovni vojni in takrat je bilo tu res zelo hudo! Posledice nosim še danes, saj imam od rahitisa deformiran prsni koš, poleg tega pa še kup drugih problemov, ki so povezani z neustrezno prehrano v dobi odraščanja! Pa ne bom več o tem, ni pomembno, kaj se je zgodilo z menoj, pomembno je, da se to ne sme nikoli več zgoditi! Vsak človek, ki karkoli naredi za to, da se ta zavoženi svet spremeni na bolje, je prispeval en kamenček v mozaik dobrote in ti si to naredila! Jaz počnem isto, čeprav sam komaj živim od tega, kar sem si s poštenim delom prislužil za stara leta - za nameček pa pišem pesmi, ki jih verjetno večji del poznaš! Njihov namen je natančno to, da se začnejo ljudje zavedati, da na tem svetu obstajajo ljudje, ki so lačni samo zato, ker drugi ljudje nimajo mere, kdaj je izobilja dovolj in preveč!! Ostani takšna kot si, zaradi tebe je svet lepši!!
Nazaj na vrh Go down
Katarina Piko

Katarina Piko


Female
Število prispevkov : 216
Starost : 37
Kraj : Prevalje
Datum registracije : 26/04/2011

Skodelica čaja  Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Skodelica čaja    Skodelica čaja  EmptyČet 29 Sep 2011 - 10:09

Vasja Belšak - Tihi Don je napisal/a:
Ko sem bil majhen, Katarina, sem na žalost bil več lačen kot sit! Rodil sem se neposredno po drugi svetovni vojni in takrat je bilo tu res zelo hudo! Posledice nosim še danes, saj imam od rahitisa deformiran prsni koš, poleg tega pa še kup drugih problemov, ki so povezani z neustrezno prehrano v dobi odraščanja! Pa ne bom več o tem, ni pomembno, kaj se je zgodilo z menoj, pomembno je, da se to ne sme nikoli več zgoditi! Vsak človek, ki karkoli naredi za to, da se ta zavoženi svet spremeni na bolje, je prispeval en kamenček v mozaik dobrote in ti si to naredila! Jaz počnem isto, čeprav sam komaj živim od tega, kar sem si s poštenim delom prislužil za stara leta - za nameček pa pišem pesmi, ki jih verjetno večji del poznaš! Njihov namen je natančno to, da se začnejo ljudje zavedati, da na tem svetu obstajajo ljudje, ki so lačni samo zato, ker drugi ljudje nimajo mere, kdaj je izobilja dovolj in preveč!! Ostani takšna kot si, zaradi tebe je svet lepši!!


...menim, da je pomembno, kaj se je zgodilo, kaj se dogaja in kaj se bo zgodilo... pomembne so besede, ki ste jih zapisal, ker le skozi njih si lahko generacija kot sem jaz, ustvarimo podobe nekdanjega sveta, ga primerjamo z današnjimi in zaskrbljujoče ugotavljamo, da kljub navidezno 'lepši', 'boljši' državi, še vedno med nami ni dovolj sočutja in na žalost so tu še vedno otroci, katerim je nam preprost vsakdan, njim vseprej kot prijazen. Sad
Hvala za prijazne besede!
Z vsem spoštovanjem vam želim lep dan He's OK




Nazaj na vrh Go down
tea oršanič




Female
Število prispevkov : 459
Starost : 62
Kraj : Brežice
Datum registracije : 10/05/2010

Skodelica čaja  Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Skodelica čaja    Skodelica čaja  EmptyPet 30 Sep 2011 - 18:44

sunny si ožarčila še z zapisom.
Nazaj na vrh Go down
Katarina Piko

Katarina Piko


Female
Število prispevkov : 216
Starost : 37
Kraj : Prevalje
Datum registracije : 26/04/2011

Skodelica čaja  Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Skodelica čaja    Skodelica čaja  EmptyPon 3 Okt 2011 - 7:34

tea oršanič je napisal/a:
sunny si ožarčila še z zapisom.


Najlepša hvala Tea, me veseli flower
Nazaj na vrh Go down
Sponsored content





Skodelica čaja  Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Skodelica čaja    Skodelica čaja  Empty

Nazaj na vrh Go down
 
Skodelica čaja
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1
 Similar topics
-
» NI SKODELICA KAVE...

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Literarni Val :: Avtorske literarne umetnije :: Avtorske Zgodbe - PROZA :: NOVA PROZNA DELA VSEH ČLANOV PORTALA-
Pojdi na: