Literarni Val
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Avtorska poezija, proza in ostala avtorska besedila
 
KazaloKazalo  Latest imagesLatest images  Registriraj seRegistriraj se  Prijava  Založba Literarni valZaložba Literarni val  
Latest topics
» Predstavitev moje prve pesniške zbirke v Ruskem jeziku
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby Bojana Mihalič Tor 16 Apr 2024 - 0:39

» SVET PO TVOJI PODOBI
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby Bojana Mihalič Tor 16 Apr 2024 - 0:29

» BOG JE
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby marko vitas Sre 20 Mar 2024 - 18:47

» KRALJ PODGAN
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby marko vitas Čet 11 Jan 2024 - 11:05

» What is our purpose?
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby Aljaž Čuden Tor 9 Jan 2024 - 14:02

» SOJENICE
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby marko vitas Tor 2 Jan 2024 - 18:30

» BORDERLINE
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:18

» A PERFECT DRUG
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:15

» TEAR IN HEART
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:13

» Желанная весна, Наталия Жизневская, (Željena pomlad)
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Ned 11 Jun 2023 - 18:44

» O sanjah..
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby Mirjana Gabrovec Pon 15 Maj 2023 - 18:01

» Povabilo na kavo
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby marko vitas Ned 30 Apr 2023 - 18:43

» MOSAIC HEART
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby Aljaž Čuden Ned 30 Apr 2023 - 13:40

» HAVE YOU?
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby Aljaž Čuden Ned 30 Apr 2023 - 13:37

» POLJE
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby marko vitas Pet 31 Mar 2023 - 21:22

» Зима-проказница, Наталия Жизневская, (Zima je nagajiva)
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby Kristina Anastasija V. B. Sob 24 Dec 2022 - 18:10

» ODSEV MESEČINE
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby marko vitas Pet 2 Sep 2022 - 18:58

» Карие глаза, Наталия Жизневская, (RJAVE OČI)
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:29

» Я спросила у неба, Наталия Жизневская, (VPRAŠALA SEM NEBО)
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:23

» Грусть осенняя, Наталия Жизневская, (JESENSKA ŽALOST)
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:16

» Один шаг до весны, Наталия Жизневская, (En korak do pomladi)
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:05

» TUKAJ IN ZDAJ...
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby Kristina Anastasija V. B. Ned 24 Jul 2022 - 14:56

» Dejanu
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Pet 22 Jul 2022 - 16:11

» Ples kurtizan
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Pet 22 Jul 2022 - 15:44

» Фотография отца, Наталия Жизневская, (Fotografija očeta)
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 13 Jun 2022 - 18:16

» Букет из слов, Наталия Жизневская, (Šopek iz besed)
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Emptyby Kristina Anastasija V. B. Ned 15 Maj 2022 - 18:51


 

 Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti

Go down 
2 posters
AvtorSporočilo
Knjižni molj

Knjižni molj


Male
Število prispevkov : 159
Starost : 64
Kraj : administracija
Datum registracije : 08/04/2010

Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti   Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti EmptyPon 4 Apr 2011 - 14:51

Izšla je druga pesniška zbirka Frenka Tominca - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti.

Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Frenkt2
Piše: Polona Škodič
Uvodne besede

Spoštovani ljubitelji poezije. Pred vami je druga pesniška zbirka Franca Tominca, ki je izšla le dobro leto za prvo „Jemanje iz škatle“. Le-ta je bila med bralci na mah toplo sprejeta, odmevna pa je postala tudi v širših kulturnih krogih.
Franc Tominec je človek z neverjetno ustvarjalno energijo, vsestransko angažiran humanist mnogoterih talentov, ki so mu vse bliže poezija, fotografija in slikarstvo;- predvsem pa je človek, ki mu je blizu človek. Kot buden in občutljiv opazovalec sledi zaznavam in mislim. Pesmi so neposreden vpogled v njegovo ponotranjeno doživljanje motiva. So kot upesnjeni dnevniški zapisi, v katerih v rimah ali s prostim verzom posreduje doživljanje sveta in ljubezni na pravi poti.
Pesniška zbirka s pomenljivim naslovom "Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti" predstavlja svojevrstno nadaljevanje zapisovanja utrinkov in fragmentov, ki se nizajo že od izida prve pesniške zbirke. Avtor je v iskanju življenjskih resnic in smislov izpovedno oseben, iskren, prizemljen, a vedno verujoč v nevidne in magične sile univerzuma, neskončnega prostora, ki ga ne ločuje od svojega jaza. Zato malce hudomušno, a hkrati čisto resno in iskrivo pritrjuje srcu, vesolju in zemlji. Tudi v tej pesniški zbirki namreč premleva lastno stvarnost skozi kolaž raznih osebnih refleksij, iz katerih lahko razberemo, da gre za pronicljivega in mestoma domišljeno kritičnega avtorja, ki s svojimi petimi čuti predstavlja medij. Svojo poezijo odpira še dlje. Iz pesmi veje duh sodobnega časa, svoboda in bogastvo metafore. Avtorjeva besedna igra in izpoved nas nagovarjata in spodbujata k razmišljanju. Na tej svoji poti nas vabi v topel in razumevajoč dialog. Na svoj enkraten način se nam razodeva kot tihi in prijetni tkalec stihov, ki je svoje najgloblje resnice in spoznanja prelil na papir. Besedno vešče in izpovedno jasno iz bralca izvablja željo po izkustvu, uvidu in k pogledu, da poteši svoja iskanja in poskuša najti svoje odgovore. Raziskuje vse odtenke (svojega) življenja, v vsej njegovi veličini in globini, v čustvih, razpoloženjih in dejanjih. Ustvarja svetlobo in nakaže pot, kako pogledati v, čez in skozenj, kako premagovati razdalje v sebi in se približati lastnemu izviru in izhodu. Poglabljanje v notranji svet je hkrati poglabljanje v namero, da ta svoj svet približa človeku, ki je morda zaradi svoje nevednosti in neznanja potisnjen v kot. To je zgodba o nenehnem nastajanju in minevanju, o ljubečem bitju srca in univerzuma, neločljivo spojenega z energijo Erosa kot žive snovi in večno navdihujoče sile, ki poganja in osmišljuje življenje. Umetnost doživlja in pojmuje kot večno idejo in gibalo celotnega stvarstva, ki ga razsvetljuje ljubezen kot večna življenjska sila in moč doživetja. Gre pravzaprav za neprestano večplastno prepletanje misli v ustvarjalne dimenzije neke celote. Pred nami se tako razkriva njegovo specifično podobje v vseh možnih čustvenih odtenkih od veselja in humorja do žalosti in melanholije, od nežne lirike do dramatične ostrine. Fotografijam včasih sledijo tihotni odzivi kreativnega procesa, ki najdejo vidno obliko v pesmi. Kdaj drugič v stihih in izpovedi razvozlava vozle (naslova) ali obratno. Išče rešitev in pravi zven. Včasih celo prestopi mejo dualnosti in svet doživlja v enosti.
Tominec namenoma ne prebira druge poezije, da se tako oddalji od vpliva, saj hoče biti samosvoj. Kot pravi, je sam sebi eksperiment. Ne skriva emocij, napak in vrlin. Zaveda se, da je z vsakim novim spoznanjem bliže sebi. Skozi lastno izkustvo duhovnega potovanja v svojem slogu razvija svoj stavčni red in svojevrstno percepcijo realnosti, predstavlja zrcalo svetu, ga doživlja kot urejeni kaos, ki ga v vsaki pesmi znova strukturira okrog svojih prvinskih občutij. Izrazno in sporočilno impresivni so tudi kratki zapisi v haiku obliki. Pesniško zbirko imenitno dopolnjujejo izvirne, prvič objavljene ilustracije akademske slikarke Irene Kazazić.
Franc Tominec je s svojo pozitivno in humano naravnanostjo v pesmih in fotografskih zapisih že večkrat uspešno prodrl ne le v domači, temveč tudi v mednarodni kulturni prostor. Svojo poezijo niza v duhu časa in sveta človeka, ki ju od pradavnine neločljivo povezujeta ista bit in ideja.
Polona Škodič


Nazadnje urejal/a Knjižni molj Pon 25 Apr 2011 - 9:33; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh Go down
http://www.literarnival.si
Frenk Tominec

Frenk Tominec


Male
Število prispevkov : 291
Starost : 55
Kraj : Vesolje veselja
Datum registracije : 08/04/2010

Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti   Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti EmptyPon 25 Apr 2011 - 7:59

Nazaj na vrh Go down
https://www.facebook.com/frenk.tominec
 
Frenk Tominec - Tudi vesolje se sprašuje, kaj se skriva v moji kleti
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Literarni Val :: Avtorske literarne umetnije :: Predstavite izdanih del naših članov-
Pojdi na: