Literarni Val
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Avtorska poezija, proza in ostala avtorska besedila
 
KazaloKazalo  Latest imagesLatest images  Registriraj seRegistriraj se  Prijava  Založba Literarni valZaložba Literarni val  
Latest topics
» Predstavitev moje prve pesniške zbirke v Ruskem jeziku
PUSTNA KEPA Emptyby Bojana Mihalič Tor 16 Apr 2024 - 0:39

» SVET PO TVOJI PODOBI
PUSTNA KEPA Emptyby Bojana Mihalič Tor 16 Apr 2024 - 0:29

» BOG JE
PUSTNA KEPA Emptyby marko vitas Sre 20 Mar 2024 - 18:47

» KRALJ PODGAN
PUSTNA KEPA Emptyby marko vitas Čet 11 Jan 2024 - 11:05

» What is our purpose?
PUSTNA KEPA Emptyby Aljaž Čuden Tor 9 Jan 2024 - 14:02

» SOJENICE
PUSTNA KEPA Emptyby marko vitas Tor 2 Jan 2024 - 18:30

» BORDERLINE
PUSTNA KEPA Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:18

» A PERFECT DRUG
PUSTNA KEPA Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:15

» TEAR IN HEART
PUSTNA KEPA Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:13

» Желанная весна, Наталия Жизневская, (Željena pomlad)
PUSTNA KEPA Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Ned 11 Jun 2023 - 18:44

» O sanjah..
PUSTNA KEPA Emptyby Mirjana Gabrovec Pon 15 Maj 2023 - 18:01

» Povabilo na kavo
PUSTNA KEPA Emptyby marko vitas Ned 30 Apr 2023 - 18:43

» MOSAIC HEART
PUSTNA KEPA Emptyby Aljaž Čuden Ned 30 Apr 2023 - 13:40

» HAVE YOU?
PUSTNA KEPA Emptyby Aljaž Čuden Ned 30 Apr 2023 - 13:37

» POLJE
PUSTNA KEPA Emptyby marko vitas Pet 31 Mar 2023 - 21:22

» Зима-проказница, Наталия Жизневская, (Zima je nagajiva)
PUSTNA KEPA Emptyby Kristina Anastasija V. B. Sob 24 Dec 2022 - 18:10

» ODSEV MESEČINE
PUSTNA KEPA Emptyby marko vitas Pet 2 Sep 2022 - 18:58

» Карие глаза, Наталия Жизневская, (RJAVE OČI)
PUSTNA KEPA Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:29

» Я спросила у неба, Наталия Жизневская, (VPRAŠALA SEM NEBО)
PUSTNA KEPA Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:23

» Грусть осенняя, Наталия Жизневская, (JESENSKA ŽALOST)
PUSTNA KEPA Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:16

» Один шаг до весны, Наталия Жизневская, (En korak do pomladi)
PUSTNA KEPA Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:05

» TUKAJ IN ZDAJ...
PUSTNA KEPA Emptyby Kristina Anastasija V. B. Ned 24 Jul 2022 - 14:56

» Dejanu
PUSTNA KEPA Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Pet 22 Jul 2022 - 16:11

» Ples kurtizan
PUSTNA KEPA Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Pet 22 Jul 2022 - 15:44

» Фотография отца, Наталия Жизневская, (Fotografija očeta)
PUSTNA KEPA Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 13 Jun 2022 - 18:16

» Букет из слов, Наталия Жизневская, (Šopek iz besed)
PUSTNA KEPA Emptyby Kristina Anastasija V. B. Ned 15 Maj 2022 - 18:51


 

 PUSTNA KEPA

Go down 
AvtorSporočilo
Franci_ PULKO

Franci_ PULKO


Male
Število prispevkov : 316
Starost : 73
Kraj : Slovenska Bistrica
Datum registracije : 19/02/2009

PUSTNA KEPA Empty
ObjavljaNaslov sporočila: PUSTNA KEPA   PUSTNA KEPA EmptyPet 21 Jan 2011 - 16:34

Stal sem pri v vhodu v Hegenvart vilo (tako se je pisal bivši lastnik stanovanjske zgradbe v izven sodnih pobojih leta 1945, likvidiran in pokopan nad Žlahtičevo žago, tudi njega so »pospravili«. Danes je v tem poslopju-vili sedež krajevne skupnosti). Fram 1953.
Sneg je močno padal in kar prave krpe so padale z neba. Povsod je bilo obilo južnega snega, veje po sadovnjakih in v gozdu nad našim stanovanjem so se kar šibile pod težo novozapadlega snega, za reveže gnojila. Tako so februarskemu (južnemu) snegu pravili ljudje tedaj in še danes tako govorijo ponekod v Sloveniji. Še posebej ga je bilo na cesti, ki se je spremenila v pravo brozgo. Takrat v povojnih časih se ni tako plužilo cest kot danes in ni bilo soli; mislim tiste ta prave za posipavanje cest. In nihče še pomisliti ni upal v tistih časih demokratičnega državnega vodstva, da bi za to krivil koga, še najmanj cestno podjetje, ki je bilo, se razume, za tiste in v tistih časih »kapo di infrastrukture« ter alfa in omega vsega, kar je pripadalo tej branži. Ceste so takrat ekološko čistili s konjsko več vprego vpreženo v velik lesen plug. To je bilo enega veselja za nas otroke, čeprav so nas odganjali od pluga, verjetno so se bali, da bi nas plug pomendral ali potegnil podse. Vsak otrok ima angela, vsaj tako pravijo. Nikomur od nas, ki smo se takrat zastonjkarsko prevažali po zasneženih cestah, se ni nič zgodilo. Kljub temu, da so bili konjarji oziroma lastniki konjev v precejšnji meri podprti z vsem mogočim za dobro voljo in seveda za premagovanje naporov, ki pa mimogrede niso bili majhni. Bilo pa je veselo in lepo, še posebej, če se je odvijalo v času pusta. V tem primeru so vse komične prizore in dogodke pripisali njemu in ga seveda tudi ustrezno kaznovali.
Mama me je našemila, da še sam nisem vedel zakaj. Ko sem jo vprašal zakaj me maže s šminko po obrazu, je rekla, da je »fašenk«, pust, in da se takrat moramo vsi našemiti, si dati na glavo »larfo« (masko). Pravzaprav sem že skoraj ves tisti teden pred pustom gledal mojega brata Toneta in mamino mlajšo sestro teto Anko, kako si pripravljata opremo za »fašenka«, kot sta jo pomembno poimenovala. Zraven sta se držala zelo skrivnostno in videti je bilo, kot da se pripravljata za vzlet na luno, ne pa za neke čirule čarule, kot sem jih jaz videl z mojimi očmi. Še posebej je bila zanimiva in aktivna teta, saj ji je brat samo sledil, jo ubogal v vsem, kar mu je naročila in pokazala. Z iglo je preluknjala več kokošjih jajc, iz njih izpihala vsebino in jih pobarvala v raznih barvah. »To so pa lampijoni, ki jih ima klovn okrog vratu,« je teta svečano oznanila. Da bo teta klovn, sem vedel že kar nekaj časa, kaj pa klovn je, tega pa nisem vedel. Bolj ko sem vrtal vanjo, manj sem vedel. Pa bodi, sem si mislil in se nisem več ukvarjal z mislijo na njih. Mogoče ji je bil pisan na kožo, kaj pa jaz vem, takrat nisem razmišljal v tej smeri. Brat Tone je bil našemljen v viteza in povem vam, da mi je bil njegov lik bolj blizu, bolj sem ga sprejemal. Imel pa je nemalo težav, ko si je delal rapir (tako je imenoval meč) in potem ko ga je iskal, da si ga pripaše, kar je mama razumela krompir, ko je brata s silo, da mora na cesto med maškare, kar on ni hotel, bal se je gneče in maškar.
Pisana druščina vreščečih..tulečih maškar se je pomikala v smeri centra vasi, proti osnovni šoli Fram. Pravzaprav sam nisem vedel, koga in kaj naj gledam, zame so bili vsi enaki, vsi so me hoteli strašiti, v čemer so bili tudi več ali manj uspešni. Stal sem in nepremično zrl v prej nikoli videna čuda, še ust nisem uspel zapreti. Najbolj divji, če jih tako ljubkovalno imenujem, kurenti so bili tisti v kožuhih z zvonci okoli pasu, z rdečim jezikom, ki je visel iz rogate glave. Tako so ropotali in zvonili, zraven pa še spuščali nič kaj prijazne glasove, da sem mislil, da me bo konec od strahu, pa še s palico so drezali vame, kar je bil višek nesramnosti.
Od nekod je priletela mokra snežna kepa in me zadela naravnost v nos, da sem bil naenkrat ves krvav. Ni me toliko zabolelo, kolikor sem se prestrašil. Še bolj kot bolečina in strah me je navdajala groza. Da so »fašenki« divji, da niso naši, da so od drugod, kaj jaz vem od kod, so zraven še hudobni.
Da so mene, ki sem bil po videzu njihov, saj sem imel rdeč nos, pobarvan z mamino šminko, obmetavali s kepami, ki pa so moje, saj so jemali sneg iz moje bližine, tega jim dolgo nisem mogel odpustiti. Čeprav me je mama tolažila, da so se pustne maske samo igrale in da verjetno niso hotele, da mi na njih ostane boleč spomin.
Kasneje, ko je mama hotela, da je malo več miru v spalnici zvečer, je samo omenila, da se bliža pustni čas.

Nazaj na vrh Go down
http:// https://www.youtube.com/user/fracek1http://www.facebook.c
 
PUSTNA KEPA
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Literarni Val :: Avtorske literarne umetnije :: Avtorske Zgodbe - PROZA :: Franci Pulko - Zbirka proznih del-
Pojdi na: