Literarni Val
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Avtorska poezija, proza in ostala avtorska besedila
 
KazaloKazalo  Latest imagesLatest images  Registriraj seRegistriraj se  Prijava  Založba Literarni valZaložba Literarni val  
Latest topics
» Povabilo na kavo
EMA Emptyby marko vitas Sob 4 Maj 2024 - 9:59

» Predstavitev moje prve pesniške zbirke v Ruskem jeziku
EMA Emptyby Bojana Mihalič Tor 16 Apr 2024 - 0:39

» SVET PO TVOJI PODOBI
EMA Emptyby Bojana Mihalič Tor 16 Apr 2024 - 0:29

» BOG JE
EMA Emptyby marko vitas Sre 20 Mar 2024 - 18:47

» KRALJ PODGAN
EMA Emptyby marko vitas Čet 11 Jan 2024 - 11:05

» What is our purpose?
EMA Emptyby Aljaž Čuden Tor 9 Jan 2024 - 14:02

» SOJENICE
EMA Emptyby marko vitas Tor 2 Jan 2024 - 18:30

» BORDERLINE
EMA Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:18

» A PERFECT DRUG
EMA Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:15

» TEAR IN HEART
EMA Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:13

» Желанная весна, Наталия Жизневская, (Željena pomlad)
EMA Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Ned 11 Jun 2023 - 18:44

» O sanjah..
EMA Emptyby Mirjana Gabrovec Pon 15 Maj 2023 - 18:01

» MOSAIC HEART
EMA Emptyby Aljaž Čuden Ned 30 Apr 2023 - 13:40

» HAVE YOU?
EMA Emptyby Aljaž Čuden Ned 30 Apr 2023 - 13:37

» POLJE
EMA Emptyby marko vitas Pet 31 Mar 2023 - 21:22

» Зима-проказница, Наталия Жизневская, (Zima je nagajiva)
EMA Emptyby Kristina Anastasija V. B. Sob 24 Dec 2022 - 18:10

» ODSEV MESEČINE
EMA Emptyby marko vitas Pet 2 Sep 2022 - 18:58

» Карие глаза, Наталия Жизневская, (RJAVE OČI)
EMA Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:29

» Я спросила у неба, Наталия Жизневская, (VPRAŠALA SEM NEBО)
EMA Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:23

» Грусть осенняя, Наталия Жизневская, (JESENSKA ŽALOST)
EMA Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:16

» Один шаг до весны, Наталия Жизневская, (En korak do pomladi)
EMA Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:05

» TUKAJ IN ZDAJ...
EMA Emptyby Kristina Anastasija V. B. Ned 24 Jul 2022 - 14:56

» Dejanu
EMA Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Pet 22 Jul 2022 - 16:11

» Ples kurtizan
EMA Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Pet 22 Jul 2022 - 15:44

» Фотография отца, Наталия Жизневская, (Fotografija očeta)
EMA Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 13 Jun 2022 - 18:16

» Букет из слов, Наталия Жизневская, (Šopek iz besed)
EMA Emptyby Kristina Anastasija V. B. Ned 15 Maj 2022 - 18:51


 

 EMA

Go down 
4 posters
AvtorSporočilo
Zdenka K.

Zdenka K.


Female
Število prispevkov : 80
Starost : 67
Kraj : Celje
Datum registracije : 10/05/2010

EMA Empty
ObjavljaNaslov sporočila: EMA   EMA EmptySob 4 Sep 2010 - 20:54

Kar pomnim, sem poznala Emo. Kar pomnim, so o njej krožile čudne zgodbe in vsi so se ji smejali. Nikoli nisem ugotovila zakaj, a zbujala je posmeh in smeh v ljudeh. Meni se je od nekdaj zdela stara sto let.

Rekli so, da jo je mati rodila kar v hlevu, kot Jezuščka, in vaška babica je komaj izvlekla iz drobne zgarane dekle majceno bitje. Mati je bila dekla na kmetiji, dela je bilo veliko, le ob zimskih večerih, sta kdaj posedali z materjo, ko je le ta krpala stara Emina oblačila. Delala je cele dneve kot dekla na kmetiji , da nista bili lačni.
In Emi so se vsi smejali, ko je prišla v šolo vsa pošita, strašilo so jo klicali. Ko je zrasla v lepo dekle, so se ji spet nasmihali, vaški pobalini, in v vaški gostilni je marsikdaj obtičala s kozarcem in kakšnim zapeljevalcem. "Pokaži kolena Ema!" in jih je pokazala, vsi so se smejali.

Šolo je s težavo končala, ni jih še štela 16, ko se je zredila. Pankrt bo rodil pankrta so se smejali na vasi zaničljivo. Dolgo sta ostali v bolnišnici, Ema in njena štručka. Ko je imela 2, 4 kg sta smeli domov. Metka ji je dala ime. Zasmilili sta se gospodarici in ker je mati umrla od pijače in strtega srca, je Ema lahko ostala na kmetiji s svojo štručko. Ko so se spraševali, kdo je oče, so izvrtali podatek, da jih je bilo več tisti večer, ko so Emo zaprli, napol omamljeno v skedenj.

Metka je rasla in v šoli ji ni preveč šlo, preselili sta se v mesto, Ema je garala v tovarni za golo preživetje, jeklarna je bila njen drugi dom. Mestnega življenja se ni nikoli navadila.Vsa umazana, tiha in vedno pogosteje se je vrnila pijana domov.

Meta se je poročila , veliko starejši je bil in grobijan, in velikokrat sta bili tepeni obe. Ema je pila, vse manj govorila, ljudje pa so se ji še vedno smejali, kaj pa je bilo pričakovati od takšne kurbe, so rekli. Prav je da ji ta mladi da batine po puklu kdaj pa kdaj.

Penzija je bila tolikšna, da se je odločila za dom. Prvič je spala v miru in v topli sobi, na sveži postelji, jedla redno, alkohola pa se je tudi odvadila.

Ko je tako posedala, vsak popoldan na isti klopci, so njene votle oči strmele nekam daleč.."Lej jo, kam le tako bulji" so se posmihali. Gor je gledala, na domači hrib, kjer je križev pot življenja hodila njena Meta. Oni pa so se smejali njeni odsotnosti. Nora je, stopocentno.

Večkrat je k njej prisedel Jože, podobno zgodbo je nosil s seboj, molčal z njo, strmel v isto smer. Njegova Mici leži tam gor za cerkvijo.
Zbližala sta se, in se iz klopce prestavila drugam, v park , na sprehod.
In nekega dne so videli, da se držita za roke.
Haha, trapa stara!

Nekoč sem šla mimo, pozdravila sem in prepoznala me je. "Veš, za Jožeta sem šla kupit liter vina, jutri je Valentinovo in baje moraš dati darilo tistemu, ki ga imaš rad, kaj je sploh to za en praznik?" me je vprašala.

"Veš kaj si želim, zdaj mi je lepo ,nič se ne pritožujem a rada bi, da se mi ne bi celo življenje posmihali in smejali. Vsi se norčujejo iz naju, ker se imava rada in se drživa za roke. Da bi se mi nehali posmehovari in smejati, to bi rada dočakala. Pri miru naju naj pustijo. samo to si želim...drugo imam, prvič v življenju sem srečna." je skoraj sramežljivo povedala v eni sapi.

Dočakala je tudi to.
Tistega decembra, malo pred Božičem je umrla. Mala skupina ljudi je bila tam, jaz sem peljala teto, ki je Emo poznala od malega, na Emin pogreb.Pogrebci smo nemo strmeli v grob, Meta je edina jokala. Jožeta ni bilo.
Izpolnila se je dolgoletna Emina želja.

Nihče se ni smejal!

[photo]13966311[/photo]
Nazaj na vrh Go down
Svit Valovnik

Svit Valovnik


Male
Število prispevkov : 470
Starost : 76
Kraj : Vrata 144,5253 Čepovan
Datum registracije : 11/04/2008

EMA Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: EMA   EMA EmptySob 4 Sep 2010 - 21:56

Dobro opisano, čestitke Zdenka.
Nazaj na vrh Go down
http://www.valovnica.info
Zdenka K.

Zdenka K.


Female
Število prispevkov : 80
Starost : 67
Kraj : Celje
Datum registracije : 10/05/2010

EMA Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: EMA   EMA EmptySob 4 Sep 2010 - 22:01

Svit Valovnik je napisal/a:
Dobro opisano, čestitke Zdenka.

Hvala iskrena, saj nisem vedela, če naj objavim tukaj ali ne.
Ker pa je zgodba resnična, sem mislila, naj bo.
Zaradi Eme, če zaradi mene že ne bi .

Hvala , prijazen večer ti želim Svit.

He's OK
Nazaj na vrh Go down
Mateja Kožar




Female
Število prispevkov : 930
Starost : 54
Kraj : Prevalje
Datum registracije : 10/04/2010

EMA Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: EMA   EMA EmptyNed 5 Sep 2010 - 10:42

Moja "slabost" so "ljudje iz obrobja"..ljudje, ki jih družba izloča zaradi bogsigavedikateregavzrokaže..opazujem jih tiho, ne upam se jim pristopiti, ne zato, ker bi imela predsodke, le v njihovi navidezni plašnosti je toliko moči, ki je navadni smrtniki ne opazijo. Ponavadi se zgodi, da se nekje križa naša pot , takrat jim z veseljem pristopim.In dam tisto, kar rabijo od mene.Zato, ker so odlični nemi učitelji človekovega sebstva.

Menim, da je že dobra misel nanje tisto, kar jih ogreje, jih dela ..ljudi.,kot jaz in ti.to, kar so..
Nazaj na vrh Go down
Miroslav Tičar

Miroslav Tičar


Male
Število prispevkov : 703
Starost : 64
Kraj : Veliko Mraševo
Datum registracije : 07/04/2010

EMA Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: EMA   EMA EmptyNed 5 Sep 2010 - 10:55

Mateja Kožar je napisal/a:
Moja "slabost" so "ljudje iz obrobja"..ljudje, ki jih družba izloča zaradi bogsigavedikateregavzrokaže..opazujem jih tiho, ne upam se jim pristopiti, ne zato, ker bi imela predsodke, le v njihovi navidezni plašnosti je toliko moči, ki je navadni smrtniki ne opazijo. Ponavadi se zgodi, da se nekje križa naša pot , takrat jim z veseljem pristopim.In dam tisto, kar rabijo od mene.Zato, ker so odlični nemi učitelji človekovega sebstva.

Menim, da je že dobra misel nanje tisto, kar jih ogreje, jih dela ..ljudi.,kot jaz in ti.to, kar so..

V slabosti je moč, le prepoznati jo moraš, kot si jo ti Mateja. Meni se zdi to čudovito.
Nazaj na vrh Go down
Zdenka K.

Zdenka K.


Female
Število prispevkov : 80
Starost : 67
Kraj : Celje
Datum registracije : 10/05/2010

EMA Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: EMA   EMA EmptyNed 5 Sep 2010 - 10:56

Mateja Kožar je napisal/a:
Moja "slabost" so "ljudje iz obrobja"..ljudje, ki jih družba izloča zaradi bogsigavedikateregavzrokaže..opazujem jih tiho, ne upam se jim pristopiti, ne zato, ker bi imela predsodke, le v njihovi navidezni plašnosti je toliko moči, ki je navadni smrtniki ne opazijo. Ponavadi se zgodi, da se nekje križa naša pot , takrat jim z veseljem pristopim.In dam tisto, kar rabijo od mene.Zato, ker so odlični nemi učitelji človekovega sebstva.

Menim, da je že dobra misel nanje tisto, kar jih ogreje, jih dela ..ljudi.,kot jaz in ti.to, kar so..


Toliko zgodb naplete življenje, toliko ljudi z roba je med nami. Strinjam se s tabo Mateja; ne zaradi predsodkov, zaradi lastne nemoči pred videnim, se jim včasih izognemo in jih zaobidemo.

Morda sem imela, ali imam v življenju "srečo", da sem spoznala mnogo ljudi, bila del njihovih "obrobnih" zgodb in ko o katerem od njih pišem, mi nekako odleže.
Kot da sem svoj "dolg" poravnala, ker sem morda kaj izpustila, kar bi bila lahko naredila v času, ko smo sobivali.

Prijazen dan naj ti bo ta nedelja Mateja!

sunny
Nazaj na vrh Go down
Miroslav Tičar

Miroslav Tičar


Male
Število prispevkov : 703
Starost : 64
Kraj : Veliko Mraševo
Datum registracije : 07/04/2010

EMA Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: EMA   EMA EmptyNed 5 Sep 2010 - 10:59

Tudi tebi Zdenka se moram zahvaliti za dobro zgodbo. Za človečnost, ki veje iz nje.
Nazaj na vrh Go down
Zdenka K.

Zdenka K.


Female
Število prispevkov : 80
Starost : 67
Kraj : Celje
Datum registracije : 10/05/2010

EMA Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: EMA   EMA EmptyNed 5 Sep 2010 - 11:14

Miroslav Tičar je napisal/a:
Tudi tebi Zdenka se moram zahvaliti za dobro zgodbo. Za človečnost, ki veje iz nje.




Hvala, polno jih je nametalo življenje na mojo pot, podobnih zgodb o LJUDEH. Saj smo v bistvu le to, LJUDJE.

Vsaka bitka ima svojega generala, včasih je najlažje te bitke le opazovati.

Včasih pa tako dobro dene o njih napisati zgodbo.

study
Nazaj na vrh Go down
Sponsored content





EMA Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: EMA   EMA Empty

Nazaj na vrh Go down
 
EMA
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Literarni Val :: Avtorske literarne umetnije :: Avtorske Zgodbe - PROZA :: Zbirka proznih del različnih avtorjev-
Pojdi na: