V UKCL bodo v ponedeljek, 14. februarja 2011 med 16. in 18. uro v predavalnici 3 v glavni stavbi UKCL (Zaloška 7, Ljubljana) organizirali drugo srečanje odprte skupine Pomoč z umetnostjo za lažje spoprijemanje z boleznijo.
Namen srečanj "Pomoč z umetnostjo za lažje spoprijemanje z boleznijo" je s pomočjo metod umetnostne terapije vnesti v proces zdravljenja bolezni kvalitete sproščenosti, humorja, inspiracije in volje za borbo s težavami v poteku bolezni in zdravljenja.
Vodilna nit srečanja, ki jih organizirajo enkrat mesečno, bo umetnost pripovedovanja zgodb. To bodo pripovedi ljudi o svoji zgodbi doživljanja bolezenskega procesa in procesa zdravljenja, pripovedovali bodo pa tudi zgodbe ali pravljice iz kulturne zakladnice vseh narodov sveta. Vsaki pripovedi bo sledil pogovor s poslušalci. Srečanja bodo popestrili tudi s kratkimi skeči, humorjem, z glasbenimi in plesnimi točkami.
Program drugega srečanja:
Manda Carli bo pripovedovala o lastni izkušnji zdravljenja z dializo.
Ljoba Jenče bo povedala eno zgodbo, zapela daljšo pripovedno ljudsko pesem in zaigrala na soške prodnike.
Prestavitev skeča na temo življenja v družini sladkornega bolnika – avtorica besedila in scenarija je Urška Makar, koristne nasvete za izvedbo skeča nam je dal dramski igralec Jože Mraz.
Predstavitev vaje psihofizične relaksacije iz programa Postopna sprostitev, avtor Dušan Enova, univ. dipl. psih., specialist klinične psihologije.
MANDA CARLI - GOGA je avtorica štirih pesniških zbirk, Med brezami in večnostjo, Zlate sanje, Pred svitom in Ljubim jutra. Za sabo ima kar dolgo pesniško dobo, saj jo je v izpovedno liriko potegnilo že v rosnih osnovnošolskih letih. Kasneje se je pričela ukvarjati tudi z lirično prozo, predvsem s krajšimi novelami. Objavljala je večinoma v šolskih glasilih in revijah, nato pa se je predstavljala na pesniških večerih in ob otvoritvah likovnih razstav ter na radiu Slovenija v oddajah " Literarni nokturno ".
Na tem srečanju bo nekaj njenih pesmi prebrala ga. Polonca Zupančič, ob glasbeni spremljavi g. Andreja Adameka, s kitaro. Tokrat se nam bo ga. Manda Carli predstavila tudi z zgodbo o svojem zdravljenju z dializo.
LJOBA JENČE je ohranjevalka slovenskega ljudskega spomina, pevka, pravljičarka, zbirateljica, voditeljica vokalnih in pravljičarskih delavnic.Ljoba Jenče kot svobodna umetnica zbira, raziskuje in predvsem poje in pripoveduje iz slovenskega ljudskega spomina. Vodi delavnice umetnosti pripovedovanja pravljic in vokalne delavnice za domače kot tudi za udeležence iz tujine ali na mednarodnih festivalih.
Zanjo je značilno, da ljubi naravno akustiko, neposreden stik s poslušalci in da med petje acapella, torej samo z glasom brez spremljave sem in tja vključi preprosto ljudsko zvočilo ali glas kakšne ptice. Sodobnega človeka nagovarja, da bi tenkočutno prisluhnil svoji notranjosti in bogastvu slovenskega duhovnega izročila. Veliko nastopa tako za otroke kot za odrasle, doma in v tujini.
Na srečanju skupine Pomoč z umetnostjo za lažje spoprijemanje z boleznijo bo nastopila dne 14.02.2011. Ker ima ta dan god sv.Valentin, ki ima ključe do korenin v naravi, bo Ljoba Jenče predstavila izročilo, ki odklepa pot do slovenski duhovnih korenin: eno zgodbo, daljšo pripovedno ljudsko pesem in zaigrala na soške prodnike - pojoče kamenčke, kot jih je poimenovala pred leti, ko so ji jih podarili otroci v gorah, ko so iskali zlato Zlatorogovih
studencev.
URŠKA MAKAR je po nazivu univerzitetna diplomirana sociologinja, pred kratkim je diplomirala na FDV, med iskanjem službe se honorarno udejstvuje v Lutkovnem gledališču Ljubljana. Za naše srečanje je napisala besedilo in scenarij za desetminutni skeč na temo življenja v družini sladkornega bolnika, strokovne napotke nam je prispeval uveljavljeni dramski igralec g. Jože Mraz.