Literarni Val
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Avtorska poezija, proza in ostala avtorska besedila
 
KazaloKazalo  Latest imagesLatest images  Registriraj seRegistriraj se  Prijava  Založba Literarni valZaložba Literarni val  
Latest topics
» Predstavitev moje prve pesniške zbirke v Ruskem jeziku
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby Bojana Mihalič Tor 16 Apr 2024 - 0:39

» SVET PO TVOJI PODOBI
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby Bojana Mihalič Tor 16 Apr 2024 - 0:29

» BOG JE
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby marko vitas Sre 20 Mar 2024 - 18:47

» KRALJ PODGAN
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby marko vitas Čet 11 Jan 2024 - 11:05

» What is our purpose?
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby Aljaž Čuden Tor 9 Jan 2024 - 14:02

» SOJENICE
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby marko vitas Tor 2 Jan 2024 - 18:30

» BORDERLINE
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:18

» A PERFECT DRUG
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:15

» TEAR IN HEART
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:13

» Желанная весна, Наталия Жизневская, (Željena pomlad)
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Ned 11 Jun 2023 - 18:44

» O sanjah..
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby Mirjana Gabrovec Pon 15 Maj 2023 - 18:01

» Povabilo na kavo
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby marko vitas Ned 30 Apr 2023 - 18:43

» MOSAIC HEART
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby Aljaž Čuden Ned 30 Apr 2023 - 13:40

» HAVE YOU?
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby Aljaž Čuden Ned 30 Apr 2023 - 13:37

» POLJE
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby marko vitas Pet 31 Mar 2023 - 21:22

» Зима-проказница, Наталия Жизневская, (Zima je nagajiva)
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby Kristina Anastasija V. B. Sob 24 Dec 2022 - 18:10

» ODSEV MESEČINE
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby marko vitas Pet 2 Sep 2022 - 18:58

» Карие глаза, Наталия Жизневская, (RJAVE OČI)
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:29

» Я спросила у неба, Наталия Жизневская, (VPRAŠALA SEM NEBО)
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:23

» Грусть осенняя, Наталия Жизневская, (JESENSKA ŽALOST)
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:16

» Один шаг до весны, Наталия Жизневская, (En korak do pomladi)
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:05

» TUKAJ IN ZDAJ...
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby Kristina Anastasija V. B. Ned 24 Jul 2022 - 14:56

» Dejanu
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Pet 22 Jul 2022 - 16:11

» Ples kurtizan
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Pet 22 Jul 2022 - 15:44

» Фотография отца, Наталия Жизневская, (Fotografija očeta)
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 13 Jun 2022 - 18:16

» Букет из слов, Наталия Жизневская, (Šopek iz besed)
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Emptyby Kristina Anastasija V. B. Ned 15 Maj 2022 - 18:51


 

 Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ...

Go down 
AvtorSporočilo
Knjižni molj

Knjižni molj


Male
Število prispevkov : 159
Starost : 64
Kraj : administracija
Datum registracije : 08/04/2010

Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ...   Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... EmptyNed 11 Apr 2010 - 10:29

Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... ImageGen
Celje, samozaložba 2006
Naša članica Mojca Gartner je pod psevdonimom Ajda izdala prelepo zbirko ljubezenskih pesmi o kateri je svoje vtise zapisala tudi Tatjana Malec in jih lahko preberete na spodnji povezavi.
Piše: Zoran Pevec
Poezija je v današnjem času tista rara avis, ki jo zaznavajo in spoštujejo le še redki bralci. To pa je seveda dobro, saj govori o tem, da utegne biti nekoliko pred časom in je ta trenutek še ne perceptuira v tolikšni meri, kot jo bo morda historični zamik, če si bo seveda zaslužila. Ob tem je nujno zapisati, da, kljub navidezni nepomembnosti, poetično vzdržuje tisto me-sto, ki ga ima ves čas človekovega kulturnega obstoja. V današnjem času še vedno govorimo o Homerju in o kitajski liriki in te misli nam še vedno pomenijo podobno, kot so ljudem pred stoletji. Prav zato je vznik vsakega tovrstnega poizkusa prijeten in pomemben za literarnega konzumenta.
Pred sabo imamo pesmi v naslovu omenjene pesnice, ki odraža svoje do-jemanje sveta in notranje razmišljanje večinoma na ljubezenski oziroma tudi na erotični ravni. To pa so tiste temeljnosti človekovega bivanja na tem svetu, ki ga zagotovo najbolj bistveno prikazujejo in opredeljujejo. Tu zaznamovana emotivna plat se premešča med prizori predanosti (pisal si besede, očarale so me), strasti (v očeh je tvojih žar, / ne da se ga prezreti) in erotične zanesenosti (mudi se tvojim ustnicam naprej, / do vrelca pre-bujenega, / vročega in strastnega, / zate tako želenega). Vse to je popisano dokaj transparentno, brez kakšnih večjih cerebralnih labirintov, razumlji-vo za slehernika, pa vendar v določenih pasusih tudi z že kar izdelanimi pesniškimi figurami.Včasih je tubitnost nakazana tudi z razočaranjem,kot delom vsakdanjega sveta, kot recimo v pesmi z naslovom Molk. V njej se pesnica primerja z ranjeno ptico, ki ji je »njegov« molk polomil krila. Plamen ljubezni takrat ugasne, ostane pa moč prvinskih verzov, ki prav v tej resignaciji najdejo moč za novo pesniško izražanje.
Ob omenjeni tematiki je potrebno omeniti še naravo, kot eno značilnih prvin in podob, s katerimi se nam prikazuje Gartnerjeva, očitno dobra opazovalka in poznavalka sveta, v katerem prebiva. Ta tok življenja je prikazan s pomočjo živalskega (ptica – sinička …), delno pa tudi rastlin-skega sveta (travnik, rože …).
Melodija življenja je skoraj vedno razdeljena med dve osebi, moškega in žensko, ki se prelivata v »šampanjcu razgretih dlani« in v dotikanju ter vsrkavanju svojih teles.
Metaforika je, kot rečeno, opredeljena z bolj kot ne jasno razpoznavnost-jo, ki pa vendarle navaja bralca k temu, da se zaveda poetičnosti branih pesmi. Sicer so pesmi delno rimane, delno pa napisane v prostem verzu, kar govori tudi o njihovi poti k sodobnemu dojemanju pisanja poezije. Misli so večinoma fluidno pretočne,sklopi pa dobro razdeljeni in členjeni na posamezne kitice.
V celoti gledano je pred bralcem zanimiva in pregledna poezija, pisana s senzibilno in senzualno govorico sodobne ženske, ki se zaveda življenja in bivanja v njem na poetično že kar dodelan način, predvsem pa z veli-ko volje, da bi svoje dojemanje tistega, kar se ji dogaja, tudi upovedala v verzni pesniški obliki.
Nazaj na vrh Go down
http://www.literarnival.si
Knjižni molj

Knjižni molj


Male
Število prispevkov : 159
Starost : 64
Kraj : administracija
Datum registracije : 08/04/2010

Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ...   Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... EmptyPet 16 Apr 2010 - 22:55

Za pokušino:

Zate bom
Mojca Gartner

Zate bom
spletla pesem
o zasanjanih očeh.
Samo zate …

Zate bom
narisala nasmeh
v žametnih nočeh.
Napolnila z nežnim ga napojem.
Samo zate …

Zate bom
pobožala lune odsev.
Ujela zvezdic sled v svojo dlan.
Samo zate …

Zate bom
ulovila vetra šepet,
na drevesu listov trepet.
Samo zate …

Zate bom
prisluhnila melodiji klasja,
zlatim zrnom pšenice zrele.
Samo zate …

Zate bom
ukradla žarek sonca,
podržala ga v dlani.
Samo zate …

Zate bom
pobarvala sanje,
jih z zlatom pozlatila.
Samo zate …

Zate bom
dotaknila se spečih gozdov,
predramila zaspane smreke.
Samo zate …

Zate bom
travniku ukradla šopek cvetja,
polju rdeči mak ponosen.
Samo zate …

Zate bom
skalila vodo v tolmunu,
splašila drobne ribice.
Samo zate …

Kaj storila bi še zate?
Tisoče stvari je
še na svetu ,
ki storila bi jih

Samo zate …
Nazaj na vrh Go down
http://www.literarnival.si
Knjižni molj

Knjižni molj


Male
Število prispevkov : 159
Starost : 64
Kraj : administracija
Datum registracije : 08/04/2010

Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ...   Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... EmptySob 31 Jul 2010 - 22:08

Prepletanje …
Mojca Gartner

Vežeš me nase
Z nevidnimi nitmi
Pleteš mreže
Zapletam se vanje
Ne padam

Miriš spomine
Dišiš mi po pomladi
Loviš žarke sonca
Dotikaš se zvezd
Pričaraš pravljico

Podarjaš ni nasmeh
Božaš moj obraz
Prepletaš najine prste
Šepetaš mi o poletju
Kradeš biser morja

Čaraš jesensko listje
Ponudiš sočno hruško
Ugriznem vanjo
Spijeva poljub
Zlijeva se v eno
Slutiš zimo
Zaspiš v mojem objemu
Prisluhnem dihanju
Bitju srca
Tvojega, le zame…
Nazaj na vrh Go down
http://www.literarnival.si
Sponsored content





Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ...   Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ... Empty

Nazaj na vrh Go down
 
Mojca Gartner - Ajda: Zate bom ...
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1
 Similar topics
-
» Mojca Jordan
» Zate

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Literarni Val :: Avtorske literarne umetnije :: Predstavite izdanih del naših članov-
Pojdi na: