Literarni Val
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Avtorska poezija, proza in ostala avtorska besedila
 
KazaloKazalo  Latest imagesLatest images  Registriraj seRegistriraj se  Prijava  Založba Literarni valZaložba Literarni val  
Latest topics
» Predstavitev moje prve pesniške zbirke v Ruskem jeziku
KISELI KUPUS Emptyby Bojana Mihalič Tor 16 Apr 2024 - 0:39

» SVET PO TVOJI PODOBI
KISELI KUPUS Emptyby Bojana Mihalič Tor 16 Apr 2024 - 0:29

» BOG JE
KISELI KUPUS Emptyby marko vitas Sre 20 Mar 2024 - 18:47

» KRALJ PODGAN
KISELI KUPUS Emptyby marko vitas Čet 11 Jan 2024 - 11:05

» What is our purpose?
KISELI KUPUS Emptyby Aljaž Čuden Tor 9 Jan 2024 - 14:02

» SOJENICE
KISELI KUPUS Emptyby marko vitas Tor 2 Jan 2024 - 18:30

» BORDERLINE
KISELI KUPUS Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:18

» A PERFECT DRUG
KISELI KUPUS Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:15

» TEAR IN HEART
KISELI KUPUS Emptyby Aljaž Čuden Tor 19 Sep 2023 - 14:13

» Желанная весна, Наталия Жизневская, (Željena pomlad)
KISELI KUPUS Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Ned 11 Jun 2023 - 18:44

» O sanjah..
KISELI KUPUS Emptyby Mirjana Gabrovec Pon 15 Maj 2023 - 18:01

» Povabilo na kavo
KISELI KUPUS Emptyby marko vitas Ned 30 Apr 2023 - 18:43

» MOSAIC HEART
KISELI KUPUS Emptyby Aljaž Čuden Ned 30 Apr 2023 - 13:40

» HAVE YOU?
KISELI KUPUS Emptyby Aljaž Čuden Ned 30 Apr 2023 - 13:37

» POLJE
KISELI KUPUS Emptyby marko vitas Pet 31 Mar 2023 - 21:22

» Зима-проказница, Наталия Жизневская, (Zima je nagajiva)
KISELI KUPUS Emptyby Kristina Anastasija V. B. Sob 24 Dec 2022 - 18:10

» ODSEV MESEČINE
KISELI KUPUS Emptyby marko vitas Pet 2 Sep 2022 - 18:58

» Карие глаза, Наталия Жизневская, (RJAVE OČI)
KISELI KUPUS Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:29

» Я спросила у неба, Наталия Жизневская, (VPRAŠALA SEM NEBО)
KISELI KUPUS Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:23

» Грусть осенняя, Наталия Жизневская, (JESENSKA ŽALOST)
KISELI KUPUS Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:16

» Один шаг до весны, Наталия Жизневская, (En korak do pomladi)
KISELI KUPUS Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 25 Jul 2022 - 16:05

» TUKAJ IN ZDAJ...
KISELI KUPUS Emptyby Kristina Anastasija V. B. Ned 24 Jul 2022 - 14:56

» Dejanu
KISELI KUPUS Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Pet 22 Jul 2022 - 16:11

» Ples kurtizan
KISELI KUPUS Emptyby Vasja Belšak - Tihi Don Pet 22 Jul 2022 - 15:44

» Фотография отца, Наталия Жизневская, (Fotografija očeta)
KISELI KUPUS Emptyby Kristina Anastasija V. B. Pon 13 Jun 2022 - 18:16

» Букет из слов, Наталия Жизневская, (Šopek iz besed)
KISELI KUPUS Emptyby Kristina Anastasija V. B. Ned 15 Maj 2022 - 18:51


 

 KISELI KUPUS

Go down 
2 posters
AvtorSporočilo
Branko Baćović

Branko Baćović


Male
Število prispevkov : 63
Starost : 58
Kraj : Beograd
Datum registracije : 07/04/2010

KISELI KUPUS Empty
ObjavljaNaslov sporočila: KISELI KUPUS   KISELI KUPUS EmptyTor 20 Dec 2011 - 11:04

KISELI KUPUS Kiseokupus_low

KISELI KUPUS

Nedelje su vrlo bitni dani za moju devojku i mene. Tada kiselimo kupus. Ma šalim se. Tada seksamo. To je za nas toliko sveti dan da bi mogli da ga stavimo na kalendar. Mogli bi da napravimo naš kalendar, u kome se stvari ne bi dešavale pre i posle Hrista, nego pre i posle kupusa, pardon seksa…

Doduše ako bi nju pitali ona bi svaki dan kiselila kupus odnosno sve dane na kalendaru ofarbala u crveno, što će reći da bi svaki dan bio nedelja. Ali kako bi onda prepoznali ostale dane. Petak – bioskop, subota – pijac, nedelja – kupus. Pa ne mogu po cele dane da jedem kupus i da ga kiselim. Pa lepo je i Bog rekao da nedeljom ne treba raditi. Zato i mi ništa ne radimo… tako da nam ostaje samo seks.

Složićete se, seks nije kišeljenje kupusa, nego uživanje, igra.
– Ma da, dodaje ona – dok pišem ove redove
– ti to doživljavaš kao da odradimo to pa da pređemo na neki drugi posao…

Ona, kao da ne razume nas muškarce. Mi smo ciljno orjentisani, predani biznisu, dostizanju ciljeva, pobeda, izvršavanju radnih zadataka, prebacivanju normi. Ona misli da je to tek tako. Da to možeš neplanski i stihijski da radiš. Pa stanite malo. Ni jedan pošten posao (mada ovde nije reč o kišeljenju kupusa odnosno poslu) nije napravljen bez ideje i plana. Pa gde bi čovečanstvo doguralo bez cilja i reda, bez plana i programa. Zamislite kako bi bilo da je Marks bio žensko pa da je Markseta rekla – manje rada više zadovoljstva. Niko joj ne bi verovao a i pomislio bi na nešto drugo… a usput, ona to i onako stalno priča. Ali kada mi to kažemo. Mi, time mislim na nas veleopevane muškarce, to ima veću težu. Pa mi smo potpuno predani našem poslu, koji to čak i nije.

– Naravno da nije – upada mi kao dete u reč.
– Dobro, dobro… ali ti si kao dete – sam joj rekao. Raduješ se seksu, kao dete cirkusu.
– Pa naravno – odgovori ona. Ne samo zato što cirus nije svaki dan u mom gradu, već i zbog raznolikosti atrakcija koje mi nudi. Skakače koji skaču odozgo, odozdo, iz visina. Životinje koje jure u krug. Ljude koji se saviju, uvijaju uz muziku, uz smeh, snažno, akrobatski. To mi nudi – reče i okrenu se.

– I to bi ti svaki dan? – gledao sam je u leđa i nastavio. Ha! Pa zar ti ne kapiraš da svaki dobar akrobata treba da vežba pre nego dođe pred publiku. Treba da se koncentriše. Treba mu mir i podrška da bi bio u stanju da se suoči sa izazovima zahtevnog posla, odnosno akrobacije. Treba mu ljubav, pažnja i razumevanje, tako da bi lakše mogao da se usredotoči na predstojeće zadatke koje život postavlja ispred njega. Da bi mogao da izbegne potencijalne nesreće i probleme. Zato mu treba energija koju on mukotrpno sakuplja preko sedmice, taloži i skladišti. A ti bi da jâ tu energiju razbacujem. Pa stani malo… i ne samo ti. Ljudi, stanite malo. Pa gde bi čovečanstvo doguralo ako mî ne bi čuvali našu energiju i ugrađivali u zidove kuća koje nas štite od vremenskih nepogoda!? Gde bi nas bilo kada ne bi ulagali energiju u proizvodnju hrane od koje živimo. Gde bi nas bilo? Pa ni Zemlja se ne bi vrtela oko svoje ose, jer ne bi bilo nikoga da to objasni. Da ne govorim o tome da bi bila ravna i na leđima četiri kornjače. Gde bi bili? Pitam ja vas. Nigde. Pošto bi nam nedostajalo energije za sve veličanstvene stvari koje smo otkrili i koje ćemo tek da otkrijemo.

I zato žene… Ustao sam i počeo da krilim rukama. Budite strpljive sa nama i otkrićemo vrhove svih planina gde ćemo moći da gledamo na svet koji nas okružuje. Budite strpljive i naučićemo vas kako se gleda oko nas. Mi ćemo morati da se potrudimo i da strpljivo učimo od vas, kako se gleda svet unutra nas. Kada to naučimo jedni od drugih moći ćemo, tako potpuni, da zajedno obletimo celu vaseljenu.

Moja devojka me je pogledala, ustala i otišla po aspirin.



Tekst: Branko Baćović
Crtež: Danijel Trstenjak
Više na: http://thetransformationblog.wordpress.com/
Nazaj na vrh Go down
http://www.transformation-art.com
Robert Kostadinoski

Robert Kostadinoski


Male
Število prispevkov : 227
Starost : 48
Kraj : boguizanogu
Datum registracije : 10/11/2011

KISELI KUPUS Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: KISELI KUPUS   KISELI KUPUS EmptyTor 20 Dec 2011 - 16:01

Lele lele, kukulele! Rolling Eyes
Znaš kad sam shvatio, da ti baš i nije do kiseljenja kupusa?
Kad si je gledao u leđa umesto u dupe.
Nazaj na vrh Go down
 
KISELI KUPUS
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Literarni Val :: Avtorske literarne umetnije :: Avtorske Zgodbe - PROZA :: Branko Baćović - Zbirka proznih del-
Pojdi na: